Co roku w hiszpańskim mieście Ibi, w pobliżu Alicante odbywa się słynny festiwal Els Enfarinats. Impreza ma miejsce 28 grudnia, dokładnie w dzień Świętych Niewiniątek (czyli w święto upamiętniające Rzeź Niewiniątek w Betlejem zabitych przez króla Heroda).

Tradycja święta Els Enfarinats (Fiesta de los Enharinados) sięga ponad 200 lat, lecz dokładna data nie jest znana. 27 grudnia, w dzień poprzedzający święto Els Enfarinats, mężczyźni wędrują ulicami Ibi, wykonując parodie lokalnych wydarzeń, które miały miejsce w ciągu roku, i informując ludzi o prawach, które będą obowiązywać następnego dnia. Już z samego rana, 28 grudnia, na ulicy pojawiają się mężczyźni ubrani w stroje militarne. Są to tzw. Els Enfarinats. Wyznaczają swojego burmistrza i natychmiast zaczynają wprowadzać własne reguły w mieście. Uchwalają absurdalne prawa, egzekwując je tego dnia. Obywatele, którzy nie są posłuszni, są ukarani grzywną, którą muszą zapłacić.

W końcu mieszkańcy, czyli tzw. opozycja (La Oposicio) się buntują i wkraczają do walki. Rozpoczyna się wielka bitwa, która ma miejsce w pobliżu miejskiego ratusza. Mężczyźni, ubrani w stroje militarne odtwarzają tzw. scenę “zamachu stanu”. Jest to jednak bardzo niezwykła bitwa, ponieważ zamiast karabinów i armat, bronią uczestników są jaja i mąka. Mężczyźni mogą także wypuszczać petardy i gaśnice wypełnione mąką.

O godz.17:00 społeczność miasta zbiera się na tzw. „Dançá” czyli tradycyjny taniec, który można tańczyć tylko za zgodą burmistrza Els Enfarinats. Jest to bardzo ważny element uroczystości ponieważ sygnalizuje koniec spustoszenia. Mieszkańcy Ibi wykonują zestaw tradycyjnych tańców towarzyskich. Els Enfarinats przekazują wszelkie grzywny na rzecz lokalnej organizacji charytatywnej. Tradycja święta Els Enfarinats odnosi się do dawnego wydarzenia, które można kojarzyć pod nazwą Masakra Niewiniątek. W Nowym Testamencie król Herod zabił wszystkich małych chłopców, w tym własnego syna. Władca chciał w ten sposób wyeliminować małego Jezusa. Mieszkańcy w miasteczku Ibi ekranizują fałszywy zamach stanu, aby upamiętnić biblijną tragedię.

Zdjęcie główne: abc.es

 

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne w okolicy!

 

Zobacz także:

➤  LA TOMATINA – bitwa na pomidory

➤  Święto Sant Jordi – romantyczny dzień w Katalonii

➤  Karnawał na Teneryfie – fantazja kostiumów i niezwykła zabawa

➤  Hogueras de San Juan – największe święto w Alicante

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here