Hogueras de San Juan – największe święto w Alicante

0
136
Hogueras de San Juan

W hiszpańskim mieście Alicante również nie brakuje wydarzeń kulturalnych, fiest czy świąt. Jednym z nich a zarazem najważniejszym świętem w tym mieście jest Hogueras de San Juan czyli Ogniska św. Jana. Wydarzenie jest organizowane na powitanie lata i jak wiele innych świąt i fiest hiszpańskich, przyciąga rzeszę turystów.

Święto Hogueras de San Juan obchodzone jest w dniach 19-24 czerwca. Celebrowane jest również w innych hiszpańskich miastach tj. Walencja czy Galicja. Święto to zostało oficjalnie uznane w 1928r. a jego prekursorem zorganizowania na wielką skalę był Jose Maria Py. Dawniej mieszkańcy dzień 23 czerwca spędzali na rodzinnych piknikach wraz z tradycyjnymi potrawami lokalnymi. Prawdziwa zabawa rozpoczynała się o północy kiedy rozpalane były ogniska. Wierzono, iż ogień odpędzi złe moce, które mogły zniszczyć zbiory rolnicze. Hiszpanie uwielbiają czcić i podtrzymywać lokalne tradycje i kulturę. Nic dziwnego albowiem zarówno święta jak i fiesty fascynują i budzą ogromne zainteresowanie. Tak i również jest w przypadku święta Ogniska św. Jana w Alicante. Możemy spodziewać się tu przeróżnych zabaw tanecznych, parad, pokazów sztucznych ogni, degustacji tradycyjnych potraw. Najważniejszą rolę odgrywa tu jednak ogień, który jest symbolem tego święta o niezmiernie ogromnym znaczeniu. 

Obchody najważniejszego święta w Alicante

Przygotowania do święta Ogniska św. Jana zaczynają się już w maju. Wówczas wybierana jest królowa obchodów Bellea del Foc (dorosła i dziecięca). Kandydatki zgłoszone przez poszczególne dzielnice, przewodniczą różnego rodzaju paradom na ulicach miasta Alicante. Wybiera się również sześć druhen zwanych Damas de Foc. Wszystkie panie ubrane są w tradycyjne stroje ludowe i koronki na głowach.

Hogueras de San Juan rozpoczyna się 19 czerwca, kiedy to na ulicach pojawiają się kolorowe rzeźby z papieru, kartonu czy drewna. Konstrukcje są reprezentowane przez każdą dzielnicę Alicante. Wówczas zaczyna się zabawa, taniec i śpiew a miasto w tym czasie nie śpi. Codziennie o godz. 14:00 na Plaza de los Luceros, można podziwiać niesamowite pokazy ognia i sztucznych ogni (mascletà). Muzyka z radosnym śpiewem i tańcem rozbrzmiewa w tych dniach całą noc. Turyści spędzający swój urlop w tym czasie muszą się liczyć z brakiem snu.

Święcie Ogniska św. Jana towarzyszą również tradycyjne walki byków na Korridzie w Alicante. Nie brak także specjalnie przygotowanych potraw na tą okazję. Są nimi np. brevas i cocas czyli ciasta z nadzieniem z tuńczyka, cebuli i orzechów. Kulminacyjnym momentem jest Noc Świętojańska zwana la Nit del Foc z 23 na 24 czerwca. Po imponujących paradach ulicami miasta, rzeźby zostają spalone, tworząc nieprawdopodobny efekt. Każda dzielnica przygotowuje swoją rzeźbę, które bardzo często są to postacie ze świata kultury czy polityki. Również mieszkańcy miasta przebierają się w tradycyjne stroje ludowe aby nadać jeszcze większą wartość a przy tym świetną zabawę temu świętu.

Museo de las Hogueras (Museo de Fogueres)

Osobom, które uczestniczyły podczas święta Hogueras de San Juan w Alicante i nie tylko z całą pewnością spodoba się Museo de las Hogueras. Muzeum mieści się w Alicante i zwiedzać je można od wtorku do soboty, bezpłatnie. Dowiemy się tu wiele na temat historii i tradycji związanych z świętem Ogniska św. Jana. W jaki sposób było odchudzone przed laty i kiedy się narodziła tradycja. Znajdziemy tu liczne fotografie, dokumenty, stroje, plakaty i inne akcesoria związane z tym wydarzeniem. Obejrzeć tu można 3 wystawy:

  • Los Orginer – początki święta (lata 1928 – 1936)
  • Aitarquia y desarrollismo (lata 1940 – 1960 i 1961 – 1979)
  • Fiesta en democracia – okres od 1980r. do dnia dzisiejszego.

 

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne!

 

Zobacz także:

➤  LA TOMATINA – bitwa na pomidory

➤  Las Fallas w Walencji – Święto Ognia

➤  SAN FERMIN – gonitwy byków w Pampelunie

➤  HISZPAŃSKIE TAPAS – najpopularniejsze szybkie przekąski

 

 

Podziel się:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here