ELCHE – miasto pośród palm

0
19525
Elche Hiszpania

Elche (Elx) to miasto na obszarze Wspólnoty Walenckiej, które jest oddalone zaledwie 20 km od Alicante. Elche słynie przede wszystkim z pięknych palmowych szlaków ale posiada również swój niepowtarzalny urok.

Elche (Hiszpania) może nie jest miastem na dłuższy wypoczynek ale to doskonałe miejsce na krótki wyjazd ponieważ posiada doskonałą lokalizację tuż Alicante. Tak więc wypoczywając w tym ciekawym miejscu, warto zorganizować sobie wycieczkę do Elche. Oprócz wspaniałej i malowniczej wędrówki wśród palm, można skosztować tu wspaniałej regionalnej kuchni.

Co warto zobaczyć w Elche?

Gaj Palmowy w Elche

Gaj Palmowy (Palmeral de Elche) jest to największe skupisko palm w Europie. To ciekawe miejsce zostało na tyle docenione, że w 2000r. zapisało się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to największa atrakcja turystyczna nie tylko w Elche ale w całym regionie, która przyciąga rzeszę turystów. Rośnie tu około pół miliona palm a najstarsze okazy tych drzew liczą nawet około 300 lat. Najwięcej możemy zaobserwować tzw. Palm Daktylowych z czerwonymi owocami, które owocują w grudniu. Dodatkowo znajdziemy tu drzewa pomarańczowe, cytrynowe, hibiskusy, oliwki, kwitnące olendry czy drzewa granatu. Warto wspomnieć również o słynnym okazie Palmy Cesarskiej, nazwanej w 1894r., na cześć księżniczki Bawarii, Elżbiety Bawarskiej. Palmeral de Elche zmaga się również z problemami związanymi z powodu dużego namnożenia się gatunku chrząszczy, których larwy żywią się wnętrzem palmy.

Będąc w Gaju Palmowym nie sposób ominąć najważniejszego punktu czyli Ogrodu Księcia (Huerta del Cura). Rosną tu najstarsze okazy palm a wiele osób twierdzi, iż jest to bardzo artystyczna część ogrodu. To właśnie w tym miejscu można zobaczyć słynną Palmę Cesarską. Składa się ona z siedmiu splecionych ze sobą pni, które nadają formę kandelabru. Warto przespacerować się ścieżką Ruta del Palmeral, która prowadzi wzdłuż ogrodów zwanych  Huertas. Na koniec nie można pominąć Muzeum poświęconemu Gajowi Palmowemu (Museo del Palmeral). Mieści się ono w zabytkowym domu, pochodzącym z XIX wieku, przy ogrodzie Huerto de San Plácido. Dowiemy się tam mnóstwo ciekawostek związanych z gajem i palmą daktylową.

Pałac Altamira

Palacio de Altamira jest uważany za jeden z największych zabytków w hiszpańskim mieście Elche. Pochodzi z XV wieku a zniesiony został na pozostałościach jeszcze dawniejszych murów. Najstarszą częścią pałacu jest wieża Torre de Homenaje. Początkowo pałac gościł hrabiów z Altamiry. W późniejszym okresie mieściła się tak fabryka tekstylna a nawet więzienie. Obecnie znajduje się tam Muzeum Archeologiczne i Historii Elche (Museo Arqueológico y de Historia de Elche). Możemy się dowiedzieć w tym ciekawym miejscu wiele ciekawostek na temat historii Elche, obejrzeć kolekcję eksponatów i antyków związanych z miastem.

Pałac AltamiraDama w Elche

La Dama de Elche to starożytna rzeźba iberyjska, przedstawiająca popiersie kobiety, która najprawdopodobniej pochodzi z IV wieku p.n.e. Ten 56 – centymetrowy posąg zbudza ogromne zainteresowanie swoją tajemniczością ponieważ istnieje wiele teorii dotyczących jego pochodzenia i faktu z jakiego powodu został ukryty w specjalnie sporządzonym schowku. Nikt do końca nie wie w jakim celu został zrobiony i czemu miał służyć. Odkryty został w 1897r. na polu przez 14- letniego chłopca. Niedługo po odkryciu rzeźba została wywieziona do Francji, gdzie gościła w Luwrze, natomiast do Hiszpanii powróciła w 1941r. Obecnie przechowywana jest w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Madrycie. Kopię La Dama de Elche można zobaczyć w wierzy Pałacu Altamiry.

Basílica de Santa María

Jest to jeden z najważniejszych zabytków w Elche, który został zbudowany na fundamentach dawnego meczetu. To właśnie w tej świątyni, odbywa się słynny spektakl Misterio de Elche o którym będzie mowa za chwilę. Kościół powstał na przestrzeni XVII i XVIII wieku w stylu barokowym z elementami gotyckimi, rokoko i neoklasycznymi. Oprócz robiącej wrażenie fasady świątyni, warto wspiąć się na więżę (Torre Basílica de Santa María) z której można zobaczyć wspaniały widok na miasto. W Bazylice można zwiedzić także Muzeum Marii Dziewicy Patronki Elche (Museo de la Virgen de la Asunción Patrona de Elche).

Misterio de Elche

Warto zorganizować sobie wycieczkę do Elche w sierpniu. Dlaczego? Otóż to właśnie w tym miesiącu (14-14.08) odbywa się średniowieczny spektakl teatralny ku czci Matki Bożej zwany Misterium z Elche (Misterio de Elche). To wydarzenie doceniło nawet UNESCO, wpisując je na listę niematerialnego dziedzictwa w 2001r. Przedstawienie co roku odbywa się w Basílica de Santa María i przedstawia śmierć, wniebowstąpienie i koronację Najświętszej Marii Panny. Spektakl jest niezwykle poruszający i skupia ogromną uwagę wśród mieszkańców. Dla tych, którzy nie zdołają uczestniczyć w uroczystości osobiście, warto przejść się do Museo de la Festa, które poświęcone jest tej uroczystości.

Muzea w Elche (Hiszpania):

  • Museo Arqueológico y de Historia de Elche
  • Museo de la Festa
  • Museo del Palmeral
  • Museo Escolar de Pusol
  • Museo de Arte Contemporáneo de Elche
  • Museo Paleontologico de Elche.

Zarezerwuj hotel w okolicy>>Booking.com

 

Zobacz inne miasta w Hiszpanii:

➤  SAN SEBASTIÁN – ciekawe miasto!

➤  LLORET DE MAR – kurort na Costa Brava!

➤  TORREVIEJA – miasto soli!

➤  BILBAO – największe miasto Kraju Basków!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here