TORREVIEJA – miasto soli

0
13311
Torrevieja Hiszpania

Torrevieja (Hiszpania) jest jednym z miast na wybrzeżu Costa Blanca, które koniecznie trzeba zobaczyć. Kryje w sobie wiele ciekawych miejsc, które zdecydowanie można zaliczyć do atrakcji turystycznych Hiszpanii. Położona około 40 km od Alicante a słynie głównie z wydobycia i produkcji soli.

Hiszpańskie miasto Torrevieja było na początku wioską rybacką. Tutejsza ludność utrzymywała się z wydobywania soli i morza. Za rozwój miasta był odpowiedzialny król Karol IV który panował w XIX wieku. Do dziś to właśnie to hiszpańskie miasto jest jednym z największych producentów soli w Europie. Niestety w 1829r. Torrevieja została praktycznie zniszczona podczas trzęsienia ziemi. Ocalała niewielka ilość architektury ale pobliski krajobraz przyrodniczy solnych lagun rekompensuje i zachęca do zwiedzania tego ciekawego miejsca.

Co warto zobaczyć w Torrevieja?

Torre del Moro

Historyczna wieża strażnicza, jeden z nielicznych zabytków który ocalał po trzęsieniu ziemi. Budowla pochodzi z XIV wieku a dawniej broniła dostępu do miasta i portu. To właśnie od niej pochodzi nazwa miasta, ponieważ w języku hiszpańskim torre (wieża), vieja (stara). Torre del Moro położona jest na jednym z najwyższych punktów na Cabo Cervera.

Park Narodowy (Parque Natural de la Lagunas de la Mata y Torrevieja)

Parque Natural de la Lagunas de la Mata y TorreviejaJest to obowiązkowy punkt do zobaczenia, który kryje w sobie widoki niczym prosto z pocztówki. Ogromny obszar parku o powierzchni około 3700 ha z dwoma jeziorami La Laguna de la Mata i  różowym La Laguna de Torrevieja (lub Laguna Rosa). Park jest chroniony od 1972r. To właśnie tu możemy dostrzec słynne różowe Flamingi. Dodatkowo możemy tu zaobserwować szczudłak, perkoz zausznik, błotniak łąkowy, ohar, szablodziób i wiele innych. Łącznie znajduje się tu około 250 gatunków ptaków. Laguna de Torrevieja zawdzięcza swój różowy kolor wysokiemu zasoleniu wody, mieszkającym tu skorupiakom oraz algom które produkują karotenoidy. Widok robi ogromne wrażenie, nic dziwnego, że jest to jedna z największych atrakcji turystycznych tego miejsca.

Druga laguna (La Laguna de la Mata) jest koloru zielonego. Mieści się tu centrum interpretacyjne parku. Dostrzec tu możemy niezwykłą roślinność tj. sosna alepska, storczyk, tymianek, starzec, zatrwian i wiele innych. Godne uwagi są tu również winnice w których produkuje się lokalne wino de la Mata. Na zwiedzanie parku należy przeznaczyć najlepiej kilka godzin ponieważ jest to ogromny obszar. Można wyruszyć pieszą lub rowerem, szlakiem greenway – Vía Verde Torrevieja, który biegnie między dwoma lagunami.

Okoliczne plaże

Klimat w miejscowości Torrevieja zdecydowanie zachęca do plażowania i relaksowania się na jednej z wielu tutejszych piaszczystych plaż. A jest w czym przebierać dlatego ciężko się zdecydować, którą plaże wybrać na wakacyjny wypoczynek. Otóż jedną z najbardziej popularnych jest Playa de la Mata o długości około 2,5 km. Ta piękna piaszczysta plaża oznaczona jest Błękitną Flagą, dostępna dla osób niepełnosprawnych. Osoby lubiące spędzać aktywnie czas na plaży mogą pograć na jednym z kilku boisk do siatkówki.

Od północnej strony miasta, znajdują się dwie plaże Playa de los Locos i Playa del Cura. Obie wyposażone są w pełną infrastrukturę oraz oznaczone Błękitną Flagą. W samym centrum, obok nadmorskiego pasażu Paseo Marítimo Juan Aparicio, można się wykąpać w naturalnych basenach, które zostały utworzone pośród kamienistego wybrzeża. Dostrzec tu można również pomnik Człowieka Morza (Monumento al Hombre del Mar) oraz siedzącą na ławeczce Piękną Lolę (La Bella Lola). Warto wybrać się także na plaże umieszczone w zatoczkach. Cala Ferris oraz Cala Piteras ze wspaniałymi widokami, palmami i wydmami. Na tej drugiej można również uprawiać snorkeling (czyli aktywnego obserwowania życia podwodnego).

Torrevieja plażaKolejne atrakcje turystyczne w Torrevieja

Jakie są jeszcze najpiękniejsze miejsca w Torrevieja? Warto urządzić sobie spacer wzdłuż eleganckiego deptaku (Vista Alegre). W tym miejscu można doskonale poczuć klimat miasta i odprężyć się podziwiając piękne widoki. Godnym uwagi jest również XVIII-wieczny Kościół Niepokalanego Poczęcia (Iglesia Arciprestal de la Inmaculada Concepción) mieszczący się przy Plaza de la Constitución. Świątynia została odbudowana w 1844r. po trzęsieniu ziemi a we wnętrzu można podziwiać przepiękny obraz Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia. Ciekawym miejscem jest okolica wokół portu w Torrevieja. Jest tu mnóstwo barów, restauracji gdzie można skosztować regionalnej kuchni, tapas czy wypić lampkę wina. Spędzając kilka dni wakacji w Torrevieja, warto zorganizować sobie wycieczkę w oddalonym o zaledwie 40 km Alicante ze słynnym Zamkiem św. Barbary (Castillo de Santa Barbara).

Muzea w Torrevieja:

  • Muzeum Wielkiego Tygodnia (Museo de la Semana Santa)
  • Drukarnia w Torrevieja (La Imprenta en Torrevieja)
  • Muzeum Szopek Bożonarodzeniowych (Museo de Belenes)
  • Muzeum morza i soli (Museo del Mar y de la Sal)
  • Museo Flotantes – Muzeum na statku.

Atrakcje i ciekawe miejsca w pobliżu Torrevieja

Elche – miasto niewielkie a ma wpisane na  Listę światowego dziedzictwa UNESCO aż dwa obiekty. Pierwszym z nich jest największy Gaj Palmowy w Europie. Drugim natomiast to zabytek kultury niematerialnej Misterium z Elche (Misteri d’Elx), którego szczegóły można obejrzeć w dedykowanym mu Muzeum (Museo de la Festa).

Pilar de la Horadada – malownicza miejscowość wypełniona pikęnymi krajobrazami i pięknymi plażami

Orihuela – miasto położone nad rzeką Segura. Szczególnie można polecić koneserom architektury i sztuki. Zwiedzimy tu takie zabytki jak kościoły – Catedral de Orihuela czy Santa Iglesia Catedral del Salvador. Można tu zwiedzić także kolejny gaj z palmami (Palmeral de Orihuela).


Informacje praktyczne:

Sezon turystyczny w Hiszpanii trwa praktycznie przez cały rok. Natomiast najwięcej turystów spotkamy oczywiście latem i wczesną jesienią. Zdecydowanie bardziej kameralny i mniej oblegany jest sezon zimowy. Oferta noclegowa w mieście jest bardzo bogata (hotele, hostele, apartamenty). Warto posmakować kuchni hiszpańskiej, której specjalnością są owoce morza i ryby.

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Potrzebny jest zaledwie dowód osobisty lub paszport a walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro (EUR). Ceny noclegów, żywności czy transportu, średnio kształtują się na wyższym poziomie niż w Polsce, porównywalne są do cen w innych krajach Unii Europejskiej gdzie obowiązuje waluta euro (EUR).

Zarezerwuj hotel w okolicy>>Booking.com

 

Zobacz inne miasta w Hiszpanii:

➤  SANTA CRUZ DE TENERIFE

➤  TOSSA DE MAR

➤  SARAGOSSA

➤  PUERTO DEL ROSARIO

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here