Saragossa (Hiszpania) to stolica Aragonii, położona nad rzeką Ebro. Miasto nie do końca doceniane przez turystów a kryje w sobie mnóstwo atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc.

Saragossa (Zaragoza) jest piątym miastem co do wielkości w Hiszpanii. A jeśli nie planuje się bezpośrednio spędzać wakacji w tym ciekawym miejscu to warto odwiedzić to hiszpańskie miasto, które zlokalizowane jest na trasie Madrytu z Barceloną. Ciekawostką jest również to, iż na tej trasie prowadzi węzeł kolejowy szybkiej linii kolei AVE. Dodatkowo w 2008r. Saragossa była gospodarzem Wystawy Światowej Expo. Dzięki temu miasto nabrało jeszcze większego prestiżu.

Aby nawiązać odrobinę do historii Saragossy, należy cofnąć się aż do I w. p.n.e. i osadzonej wówczas osady iberyjskiej a później kolonii rzymskiej. Na przełomie VIII – XI wieku, miasto było pod panowaniem muzułmanów. Dopiero w 1118r. przeszło pod panowanie Alfonsa I Walecznego. Od tego momentu miasto przeżywało prawdziwy rozkwit gospodarczy, polityczny a w XIV wieku również siedzibą arcybiskupstwa. W późniejszym okresie Saragossa musiała się zmagać m.in. z wojskami napoleońskimi lecz to nie zatraciło rozwoju gospodarczego miasta.

Co warto zobaczyć w Saragossie?

Basílica de Nuestra Señora de El Pilar

Bazylika katedralna Matki Bożej na Kolumnie to obowiązkowy zabytek do zwiedzenia w Saragossie. Świątynia pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku i jest jedną z najważniejszych i największych bazylik w całej Hiszpanii. Posiada 4 wieże i 11 kopuł a jej najważniejszym elementem jest jaspisowa kolumna z figurką Madonny z Dzieciątkiem (XV w.). Bazylika została wzniesiona na miejscu kościoła romańskiego, który spłonął. Szybko rozpoczęła się budowa świątyni w stylu gotyckim, z detalami stylu mudéjar pod okiem F.H. Hidestrosa. Wewnątrz można zaobserwować przepiękny ołtarz z początku XVI wieku z drewnianymi ławkami z 1542 r.; freski Goi, kraty z połowy XVI w., muzeum oraz skarbiec. Basílica de Nuestra Señora de El Pilar odwiedzają liczne pielgrzymki z całej Hiszpanii a zwłaszcza w święto narodowe Hiszpanii (12 października).

Palacio de Aljafería

Palacio de AljaferíaJednym z najważniejszych zabytków w Saragossie jest El Palacio de la Aljaferia. Jest to alkazar z XI wieku i jeden z najpiękniejszych obiektów mauretańskich w całej Hiszpanii. Dawniej służył jako rezydencja królów Hudi a powstał z inicjatywy Al-Muqtadir’a. Do dnia dzisiejszego zachowały się pałac (Palacio Taifal), meczet, dziedziniec (Patio de Santa Isabel) w stylu mauretańskim z bogatymi zdobieniami murów, fontannami i ogrodem, pałac królów katolickich. Wewnątrz natomiast warto odwiedzić np. Salón Dorado (Złoty Salon). Obecnie w pałacu znajduje się tam siedziba kortezów Wspólnoty Autonomicznej Aragonii natomiast wnętrze zabytku udostępnione jest dla zwiedzających.

Plaza del Pilar

Będąc w Saragossie nie można nie odwiedzić najważniejszego placu w mieście. To właśnie przy nim ulokowane są najważniejsze zabytki w stolicy Aragonii tj. katedra La Seo, Basílica de Nuestra Señora de El Pilar, ratusz (Ayuntamiento) czy dawna giełda (La Lonja). W pierwsze kolejności zwraca się uwagę na słynną Fontannę Hiszpańską (Fuente de la Hispanidad) z 1991r. Obiekt przykuwa uwagę z powodu swojego nietypowego kształtu, który zupełnie nie przypomina tradycyjnej fontanny. Pomysłodawca miał dość oryginalny pomysł, gdyż zarys rzeźby przypomina kształt kontynentu Ameryki Południowej. Na Plaza del Pilar znajdziemy również inną ciekawą rzeźbę pod nazwą Kula Ziemska (Bola del Mundo), znajdującą się tuż przy bazylice.

Puente de Piedra

Warto przespacerować się wzdłuż gotyckiego mostu z XV wieku. Jest to duża atrakcja turystyczna, którą odwiedza mnóstwo turystów. Most na rzeką Ebro, wybudowano z kamienia a składa się z siedmiu łuków i posiada 225 metrów długości. Na moście można zaobserwować zaprojektowany przez Francisco Rallo krzyż z lwami (lew jest symbolem miasta), który upamiętnia walkę o niepodległość. Z mostu można podziwiać wspaniałą panoramę miasta a wieczorową porą jest dodatkowo oświetlony więc widok jest dość imponujący.

Katedra La SeoKatedra (La Seo)

Catedral de el Salvador pochodzi z XII wieku i jej budowa trwała wiele lat. Zaobserwować możemy tu głównie styl gotycki, choć widoczne są także elementy barokowe, romańskie i mudéjar. Spowodowane jest to oczywiście przedłużonym okresem budowy, w trakcie którego zmieniali się architekci, którzy mieli odmienne wizje architektoniczne. Godne uwagi jest wnętrze katedry w którym dostrzec można imponującą kratę w prezbiterium oraz rzeźby na głównym ołtarzu przedstawiające postacie Krzyżaków. Warto zobaczyć również ciekawą kolekcję gobelinów znajdującą się w dzwonnicy. Oprócz wspaniałej katedry La Seo, miasto posiada kilka innym pięknych kościołów z bogatą architekturą tj. Iglesia de San Miguel de los Navarros, Iglesia de San Pablo czy Iglesia de Santa Engracia.

Giełda (La Lonja)

Budynek pochodzi z XVI wielu, stworzony w stylu renesansowym. La Lonja została wybudowana z inicjatywy mieszkańców i miała służyć jako miejsce gdzie kupcy mogli zawierać transakcje biznesowe. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę ponieważ giełda stała się jednym z ważniejszych miejsc w całej Aragonii. W dzisiejszych czasach możemy zwiedzać wnętrze budynku ze wspaniałą architekturą, reliefami i ornamentami kamiennymi.

Muzea w Saragossie:

  • Museo de las Termás Públicas de Caesaragusta
  • Museo de Tapices de la Catedral del Salvador
  • Museo de la Cerveza La Zaragozana
  • Museo de los Faroles y Rosario de Cristal
  • Museo de la Magia de Aragón
  • Museo Pilarista
  • Muzeum Ognia i Strażaków (Museo del Fuego y de los Bomberos)

Informacje praktyczne:

Sezon turystyczny w Hiszpanii trwa praktycznie przez cały rok. Natomiast najwięcej turystów spotkamy oczywiście latem i wczesną jesienią. Zdecydowanie bardziej kameralny i mniej oblegany jest sezon zimowy. Oferta noclegowa w mieście jest bardzo bogata (hotele, hostele, apartamenty). Warto posmakować kuchni hiszpańskiej, której specjalnością są owoce morza i ryby.
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Potrzebny jest zaledwie dowód osobisty lub paszport a walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro (EUR). Ceny noclegów, żywności czy transportu, średnio kształtują się na wyższym poziomie niż w Polsce, porównywalne są do cen w innych krajach Unii Europejskiej gdzie obowiązuje waluta euro (EUR).

Zarezerwuj hotel w okolicy>>Booking.com

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne!

 

Zobacz inne miasta w Hiszpanii:

➤  PUERTO DEL ROSARIO – stolica wyspy Fuerteventura

➤  SAN SEBASTIÁN (Hiszpania) – ciekawe miasto

➤  Santa Cruz de Tenerife – stolica wyspy Teneryfa

➤  RONDA – miasto położone na klifie

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here