Santa Cruz de Tenerife – stolica wyspy Teneryfa

0
12155
Santa Cruz de Tenerife Hiszpania

Teneryfa w Hiszpanii należąca do archipelagu Wysp Kanaryjskich, jest jednym z najbardziej obleganych kierunków turystycznych nie tylko w Polsce ale również i w Europie. Na wyspie można zwiedzić takie ciekawe miejsca jak Wulkan Teide znajdujący się na terenie Parku Narodowego Teide czy klify Acantilados de Los Gigantes i wiele innych atrakcji turystycznych.

Santa Cruz de Tenerife (Hiszpania) to największe miasto i stolica Teneryfy. Jest to drugie co do wielkości miasto na wyspach, liczące około 222 tysięcy mieszkańców. W Polsce ten kierunek cieszy się również ogromnym zainteresowaniem. Polacy bardzo chętnie spędzają wakacje na Teneryfie i odwiedzają to miasto, które jest także stolicą Wysp Kanaryjskich.

Co warto zobaczyć w Santa Cruz de Tenerife?

Plaza España

Santa Cruz de Tenerife (Hiszpania)Plac Hiszpański (Plaza España) jest jednym z ważniejszych miejsc w Santa Cruz de Tenerife. Imponuje swoją wielkością, ponieważ uważany jest za jeden z większych tego typu placów na Wyspach Kanaryjskich. Wybudowany został w 1929r. a w centralnym miejscu tej atrakcji widnieje pomnik (Monumento de los Caidos), który upamiętnia poległych w czasie wojny domowej. Nie można pominąć oczywiście wspaniałej, marmurowej fontanny, która nadaje ogromnej atrakcyjności tego ciekawego miejsca. Ciekawostką jest to, że obiekt powstał na ruinach twierdzy Castillo de San Cristóbal.

Iglesia de Nuestra Senora de la Concepcion

Jest to kościół, który datowany jest na początek XVI wieku. Jest to zabytek, który zdecydowanie warto odwiedzić. Na pierwszy rzut oka uwagę przykuwa wieża świątyni, która została zbudowana w 1786r czy drewniany balkon (element dość charakterystyczny dla wyspach kanaryjskich) w stylu mudéjar. We wnętrzu Iglesia de Nuestra Senora de la Concepcion możemy zaobserwować sztukę sakralną. Warto zwrócić uwagę np. na Krzyż Podboju czy rzeźbę Matki Bożej Virgen de la Consolación. Kościół charakteryzuje się kilkoma stylami: barokowym, kolonialnym czy elementami z architektury neoklasycyzmu.

Ciekawe parki w Santa Cruz de Tenerife

Warto przejść się do Parque Marítimo César Manrique, który zajmuje powierzchnię ponad 22 tys. m2. Zaprojektowany został przez słynnego hiszpańskiego architekta Césara Manrique. Oprócz niezwykłej roślinności jaką możemy zaobserwować na terenie parku, znajdziemy tu Plameteum z pięknymi palmami. Dodatkowo w Parque Marítimo znajdują się trzy baseny, doskonały sektor dla dzieci z brodzikami i placami zabaw czy jacuzzi. Jest to doskonałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny.

Kolejnym parkiem godnym uwagi jest Parque Grarcia Sanabria. Nazwa parku pochodzi od burmistrza García Sanabria, który zatwierdził jego budowę. Otworzony został w 1920r. i rozciąga się na ponad 70 tys. m2 co czyni go największym parkiem na Wyspach Kanaryjskich. Jest to miejsce gdzie można sobie wypocząć po intensywnym zwiedzaniu, usiąść na ławce wśród egzotycznej roślinności. Ciekawostką w parku są znajdujące się instalacje sztuki współczesnej, które można oglądać spacerując alejkami. W 2016r. park García Sanabria został uznany za obiekt o znaczeniu kulturalnym na Wyspach Kanaryjskich.

Palacio de Carta

Warto zwrócić uwagę także na XVIII-wieczny Pałac Charter (Palacio de Carta). Obiekt znajduje się przy placu La Candelaria i jest jednym z najbardziej znaczących budowli z tego wieku. Pałac posiada dwa interesujące dziedzińce w tradycyjnym kanaryjskim stylu. Jest to jeden z najwybitniejszych budynków cywilnych kanaryjskiego baroku, choć można doszukać się także elementów stylu neoklasycznego.

Zamek San Juan Bautista

Santa Cruz de Tenerife (Hiszpania)Nazywany jest również jako Czarny Zamek (Castillo Negro). Choć obiekt nie imponuje swoją wielkością to zasługuje na zainteresowanie i nie trzeba poświęcać na niego wiele czasu. Zamek San Juan Bautista zlokalizowany jest pomiędzy Auditorio de Tenerife a Parque Marítimo César Manrique. Został zbudowany w 1641r. do obrony miasta więc był to jeden z najważniejszych fortów w obronie Santa Cruz de Tenerife. Zachowany jest w dobrym stanie ponieważ był odbudowany w XVIII wieku.  Dziś w Castillo de San Juan Bautista znajduje się muzeum militarne.

Pobliskie plaże

Wyspa Teneryfa słynie z najbardziej różnorodnych plaż w całym archipelagu Wysp Kanaryjskich. Możemy zwiedzić zarówno miejsca ze złotym piaskiem odpływające krystaliczną wodą jak i zatoki z ciemną, wulkaniczną nawierzchnią. Od plaż obleganych turystycznie po te niewielkie i kameralne. Krótko mówiąc znajdzie się odpowiednie miejsce dla każdego.
Okolice Santa Cruz de Tenerife są usiane w jedne z najpiękniejszych plaż na Teneryfie. Dlatego to wymarzone miejsce dla osób lubiących spędzać czas wypoczywając na plaży. Jedną z najatrakcyjniejszych plaż jest Playa de las Teresitas. Ciekawe miejsce godne polecenia ze złocistym piaskiem, czystą wodą i wszystkimi udogodnieniami przeznaczonymi dla plażowiczów. Warto udać się również do innych plaż tj. Playa Roque de las Bodegas, Playa de las Gaviotas, Playa Benijo, Playa de Las Americas czy Playa Almáciga.

Santa Cruz de Tenerife HiszpaniaInne atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Santa Cruz de Tenerife

➤  Dom Prochu (Casa de la Pólvora) – zlokalizowany tuż obok Castillo de San Juan, który wcześniej pełnił funkcję magazynu. Przechowywano w nim materiały wybuchowe. Obiekt sięga pamięcią aż XVIII wieku.

➤  Castillo de San Cristóbal – zamek był głównym budynkiem obronnym nad zatoką Santa Cruz. Niestety od oryginalnego obiektu pozostało tylko kilka ścian które można zobaczyć na wystawie w podziemnym tunelu na Plaza de España w mieście.

➤  La Rambla de Santa Cruz – jedna z ważniejszych i głównych ulic w Santa Cruz de Tenerife. Rozciąga się od placu Plaza de la Paz i biegnie do ulicy Avenida de Anaga.

➤  Teatro Guimerá – jest najstarszy teatr na Wyspach Kanaryjskich. Reapertuar teratru jest dość wszechstronny a nazwa wywodzi się od znanego i cenionego poety Ángel’a Guimerá.

➤  Iglesia de San Francisco de Asís – kościół z XIX wieku wyróżniający się stylem barokowym. Świątynia była pierwotnie klasztorem franciszkanów, dziś natomiast jest drugim najważniejszym kościołem w mieście.

➤  Palmetum Santa Cruz Jardín Botanico – ogród botaniczny z 2014r. o obszarze 120 000 m2. Znajdziemy tu przede wszystkim mnóstwo gatunków palm ale również inną roślinność. Ogród dodatkowo wzbogacają oczka wodne, małe stawy a nawet drobne wodospady.

➤  Auditorio de Tenerife “Adán Martín” – budynek zaprojektowany przez Santiago Calatravę. W tym interesującym audytorium odbywają się liczne wydarzenie kulturalne tj. koncerty czy warsztaty teatralne.

Muzea w Santa Cruz de Tenerife:

  • Muzeum Przyrody i Człowieka (Museo de la Naturaleza y el Hombre)
  • Muzeum Wojskowe (Museo Militar de Canarias)
  • Muzeum Sztuk Pięknych (Museo Municipal de Bellas Artes)
  • Tenerife Espacio de las Artes
  • Museo Histórico Militar de Canarias.

Zarezerwuj hotel w okolicy>>Booking.com

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne>>


Informacja praktyczne:

Sezon turystyczny w Hiszpanii trwa praktycznie przez cały rok. Natomiast najwięcej turystów spotkamy oczywiście latem i wczesną jesienią. Zdecydowanie bardziej kameralny i mniej oblegany jest sezon zimowy. Oferta noclegowa w mieście jest bardzo bogata (hotele, hostele, apartamenty). Warto posmakować kuchni hiszpańskiej, której specjalnością są owoce morza i ryby.
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Potrzebny jest zaledwie dowód osobisty lub paszport a walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro (EUR). Ceny noclegów, żywności czy transportu, średnio kształtują się na wyższym poziomie niż w Polsce, porównywalne są do cen w innych krajach Unii Europejskiej gdzie obowiązuje waluta euro (EUR).

 

Zobacz inne miasta w Hiszpanii:

➤  LLORET DE MAR – kurort na Costa Brava!

➤  TOSSA DE MAR (Hiszpania) – słynny nadmorski kurort!

➤  RONDA – miasto położone na klifie!

➤  MALAGA (Hiszpania) – atrakcje, zabytki, co warto zobaczyć!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here