PUERTO DEL ROSARIO – stolica wyspy Fuerteventura

0
12264
puerto del rosario Fuerteventura
puerto del rosario Fuerteventura https://lubiehiszpanie.pl/

Będąc na hiszpańskiej Fuerteventura, nie sposób nie odwiedzić stolicy wyspy, miasteczka Puerto del Rosario. Po wypoczynku na jednych z najpiękniejszych plaż w Europie, warto również poświęcić odrobinę czasu na zwiedzanie. Stolica Fuerteventury kryje w sobie kilka perełek, które koniecznie trzeba zobaczyć odwiedzając Wyspy Kanaryjskie.

Puerto del Rosario (Fuerteventura) była kiedyś wioską rybacką o nazwie Puerto de Cabras. Nazwa wywodziła się o dużej ilości kóz na wyspie, które wypasali pasterze. Dalszy rozwój osady zawdzięcza się roślinie Barrilla, z której pozyskiwano sodę. Ogromne ilości upraw i handel tą rośliną przyczynił się do rozwoju miasteczka. Dodatkowo do rozkwitu miasta przyczyniło się jego doskonałe położenie. W XIX wieku natomiast zaczął doskonale rozwijać się port a miasto stało się stolicą wyspy Fuerteventura. W XX wieku rozbudowano port, powstała pierwsza gazeta, wybudowano zbiornik wodnik, który miał dostarczać wodę do portu. W 1956r. miasto zmieniło nazwę na Puerto del Rosario. Dziś stolica Fuerteventury jest bramą wyjazdową z wyspy dla tysięcy turystów, dzięki własnemu lotnisku i portowi.

Co warto zobaczyć w Puerto del Rosario?

Kościoł Matki Boskiej Różańcowej

Warto zajrzeć do znajdującego się w centrum miasta Kościoła Matki Boskiej Różańcowej (Iglesia de Nuestra Señora del Rosario). Kościół posiada drewnianą dzwonnicę, która została odbudowana w 1930r. Natomiast jak zajrzymy do wnętrza, naszym oczom ukarze się główna kaplica z dwiema zakrystiami. Dodatkowe wrażenie robi drewniana dekoracja ołtarza i ceglane sklepienia wewnątrz kościoła.

Dom Miguel de Unamuno

Również w centralnym punkcie miasta Puerto del Rosario, tuż obok Kościoła Matki Boskiej Różańcowej, znajduje się Muzeum Dom Miguela de Unamuno (Casa Museo Miguel de Unamuno). Był to dom pisarza i filozofa Miguela de Unamuno. Pisarz był aktywnym uczestnikiem w życiu politycznym i nie wahał się wypowiadać poglądy na temat ówczesnej władzy. W 1924r. został zesłany na wyspę Fuerteventura za krytykę króla Alfonsa XIII i premiera Muiguela Prima de Rivery. Na wyspie spędził kilka miesięcy, nie zdając sobie sprawy jak bardzo pokocha to miejsce.  W muzeum można zobaczyć pozostawione po pisarzu pamiątki, teksty czy fotografie.

Centrum Sztuki Współczesnej Juan Ismael

Puerto del RosarioWarto przejść się również, znajdującego się w dzielnicy El Charco, Centrum Sztuki Współczesnej Juan Ismael (Centro de Arte Contemporáneo Juan Ismael). Możemy tu zaobserwować dzieła sztuki współczesnej. Organizowane są tu również kursy, warsztaty czy konferencje. Nazwa natomiast pochodzi od wybitnego hiszpańskiego artysty Juana Ismaela Mory.

Dodatkowo warto przejść się i wypocząć na jednych z pobliskich pięknych plaż ze złotym piaskiem i krystalicznie czystą wodą (Playa Chica, Playa Blanca). Playa Chica jest niewielka, bardziej klimatyczna i jest często odwiedzana przez miejscową ludność, w przeciwieństwie do Playa Blanca z większym udogodnieniami dla plażowiczów, która jest zwykle odwiedzana przez większą liczbę turystów.

Jakie ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne można jeszcze zwiedzić w miejscowości Puerto del Rosario? Koniecznie trzeba zobaczyć klimatyczną latarnię morską. Znajduje się na wybrzeżu, za dzielnicą El Charco. Latarnia powstała w 1905r. i ma 43 metry wysokości. Nie sposób ominąć również przepiękną nadmorską Promenadę (Avenida Marítima). Spacer nią niezwykle relaksuje a oczy możemy nacieszyć malowniczymi widokami na ocean i miasto. Warto skosztować także tutejszej kuchni w licznych restauracjach, barach czy knajpkach. Znajdziemy tu doskonałą regionalną kuchnię, hiszpańskie tapas z kawą lub lampką wybornego wina.


Informacje praktyczne:

Muzeum Dom Miguela de Unamuno
Czynne: poniedziałek – piątek 09:00 – 14:00, wstęp wolny

Centrum Sztuki Współczesnej Juan Ismael
Czynne: wtorek – sobota 10:00 -13:00, 17:00 -21:00, wstęp wolny.

Sezon turystyczny w Hiszpanii trwa praktycznie przez cały rok. Natomiast najwięcej turystów spotkamy oczywiście latem i wczesną jesienią. Zdecydowanie bardziej kameralny i mniej oblegany jest sezon zimowy. Oferta noclegowa w mieście jest bardzo bogata (hotele, hostele, apartamenty). Warto posmakować kuchni hiszpańskiej, której specjalnością są owoce morza i ryby.

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Potrzebny jest zaledwie dowód osobisty lub paszport a walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro (EUR). Ceny noclegów, żywności czy transportu, średnio kształtują się na wyższym poziomie niż w Polsce, porównywalne są do cen w innych krajach Unii Europejskiej gdzie obowiązuje waluta euro (EUR).

Zarezerwuj hotel w okolicy>>Booking.com

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne>>

 

Zobacz inne miasta w Hiszpanii:

➤  LLORET DE MAR – kurort na Costa Brava

➤  TOSSA DE MAR (Hiszpania) – słynny nadmorski kurort

➤  SAN SEBASTIÁN (Hiszpania) – ciekawe miasto

  Santa Cruz de Tenerife – stolica wyspy Teneryfa

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here