Barcelona, hiszpańskie miasto to jedno z najchętniej odwiedzanych miast świata, które można zaliczyć do grupy najpiękniejszych miejsc Europy. Ta piękna stolica Katalonii posiada tak bogatą ofertę kulturalną i ciekawe miejsca, że przyciąga turystów nie tylko wyjątkową architekturą, ale też klimatycznymi uliczkami i ciekawymi muzeami. Jakie atrakcje turystyczne warto zobaczyć w Barcelonie?

W Barcelonie znajduje się tu aż 8 obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury). Są to obiekty wyróżnione ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Na pewno wpływ na popularność miasta ma również świetne położenie geograficzne. Miasto położone jest na wybrzeżu Costa Brava. Z jednej strony Barcelona graniczy z morzem a z pozostałych otoczona jest wzgórzami gdzie można zorganizować pieszą wycieczkę i nacieszyć oko pięknymi widokami na miasto i morze.

 

Nie można wyjechać z Barcelony, nie spróbowawszy lokalnej kuchni. To mieszanka smaku owoców morza, ryb oraz wszelkiego rodzaju mięs, kiełbasy, tradycyjnych tapas, czyli po prostu rozmaitych przekąsek, popijanych przeważnie znakomitym winem. Doskonałym daniem a zarazem najważniejszym jest słynna na całym świecie paella, czyli miks rybnych i mięsnych kawałków doprawionych szafranem, czosnkiem, cebulą, duszonych z krótko ziarnistym ryżem.

Co warto zobaczyć w Barcelonie?

Sagrada Familia

Kościół Sagrada Família w Barcelonie to symbol całej Hiszpanii i największy projekt genialnego architekta Antoniego Gaudíego. Jego pełna nazwa to Templo Expiatorio de la Sagrada Familia. Najbardziej imponujące jest to, iż każdy element budowli ma znaczenie i charakter symboliczny, mający swoje uzasadnienie w Biblii. Ostateczny projekt przewiduje 18 wież, ozdobionych mozaikami, z krętymi schodami wewnątrz. 12 wierz ma symbolizować apostołów (po cztery na każdej fasadzie). Kolejne 4 mają symbolizować ewangelistów (św. Jana z orłem, św. Marka ze skrzydlatym lwem, św. Łukasza ze skrzydlatym wołem i św. Mateusza z aniołem). Pozostałe 2 mają być poświęcone Matce Boskiej i Jezusowi. Bazylika Sagrada Família posiada trzy fasady: Fasadę Męki Pańskiej (Passión) czyli zachodnią, Fasadę Narodzenia Chrystusa (Nacimiento) czyli wschodnią i Fasadę Chwały Bożej (Gloria) a więc południową. Sagrada Família została wpisana w 2005 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzieło Antoniego Gaudíego było również jednym z kandydatów do Nowych Siedmiu Cudów Świata.

Kup bilet online>>

Park Güell

Park GüellPark Güell jest kolejnym dziełem czarodzieja architektury Antonio Gaudíego a zarazem wielką atrakcją w Barcelonie. Pomysł na projekt Parku Güell narodził się z długoletniej przyjaźni jaka łączyła Antoniego Gaudiego z biznesmenem Eusebim Güell. Przedsiębiorca zlecił architektowi stworzenie parku, ponieważ dostrzegł u niego wybitny geniusz i zamiłowanie do architektury. Zacznijmy może od samego wejścia do Parku a przy nim słynnych schodów, w które wtopione są wysepki. Na jednej z nich jest rzeźba salamandry, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów parku.

Kup bilet online>>


Jedną z głównych atrakcji Parku Güell (Parque Güell) jest Sala Kolumnowa zwana również Salą Hipostila do której dojdziemy głównymi schodami. Początkowo pomieszczenie miało służyć jako mała hala targowa. W środku sali postawionych jest 86 kolumn o wysokości około 6 m i średnicy 1,2 m. Kolejną jedną z najważniejszych atrakcji w Parku Güell jest Plac Centralny (Placa de la Natura) z falistą najdłuższą ławką świata. To dzieło Gaudiego miało służyć jako miejsce spotkań mieszkańców niedoszłego osiedla a długość ławki to aż 110m. Natomiast Plac centralny Parku Güell to część dachu Sali Kolumnowej połączonego razem z ławką. Z tego miejsca możemy ujrzeć przepiękną panoramę Barcelony i to właśnie tu powstają jedne z najpiękniejszych zdjęć tego miasta.

Placa de Catalunya

Plac Kataloński plac położony w samym centrum miasta i jest jednym z najbardziej ruchliwych miejsc w stolicy Katalonii. To właśnie tu krzyżują się słynne dzielnice Barcelony Barri Gòtic (dzielnica gotycka), Raval, Ciutat Vella i Eixample. Na placu można dostrzec kilka rzeźb z początku XX wieku. Są to Bogini Josepa Clara, Pasterz z Pau Pabla Gargallo i pomnik Catalunya a Francesc Macia Josepa Llimony.

La Rambla

Jest to jedna z najsłynniejszych ulic nie tylko w Hiszpanii ale w całej Europie. La Rambla położona jest w samym centrum Barcelony pomiędzy Plaça de Catalunya a Pomnikiem Krzysztofa Kolumba (Monument a Colom) przy Port Vell. Jest to atrakcja turystyczna jedyna w swoim rodzaju. Ulica powstała w 1766r. a znaleźć tu możemy mnóstwo stoisk i sklepików z pamiątkami, barów, straganów i ulicznych artystów, którzy nadają jeszcze większy klimat temu miejscu. Ulica La Rambla składa się z pięciu odcinków: Rambla de Canaletes, Rambla dels Estudis, Rambla De Les Flors, Rambla dels Caputxins, Rambla de Santa Monica.

Casa Batlló

Casa BatllóCasa Batlló znajduje się w centrum Barcelony, ekskluzywnej dzielnicy zwanej Eixample przy ulicy Passeig de Gràcia 43. Casa Batlló to kolejne dzieło i ogromna atrakcja wielkiego mistrza zaraz obok Casa Milá, Casa Vicens czy Casa Calvet. Budowla powstała w latach 1904-1906 po przebudowaniu wcześniejszej kamienicy jako rezydencja arystokraty Josepa Batlló Casanovasa. Budynek posiada lokalny przydomek obiektu Dom Kości (Casa dels Ossos) ponieważ balkony przypominają częściowo czaszki a okna podzielone są konstrukcjami do złudzenia przypominającymi kości. Kamienica jest pięciokondygnacyjna i ma 32 metry wysokości i 14,5 metra szerokości.

Fasada Kamienicy wykonana jest z piaskowca z charakterystycznymi dla Gaudíego okrągłymi elementami i kolumnami przypominającymi kości. Pokryta jest kolorową mozaiką trencadís, która zmienia się pod kontem w zależności od światła. Charakterystycznym elementem dla tego budynku jest jego falisty dach. Łudząco przypomina łuski na smoczym grzbiecie. Wnętrza budynku również projektował Antoni Gaudí, dlatego warto poświęcić odrobinę czasu i zwiedzić również Casa Batlló od wewnątrz. Rezydencja rodziny Batlló mieściła się na pierwszym piętrze, na które doprowadzą kręte schody w formie szkieletu. Architekt użył w tym celu wiele styli dekoracyjnych w formie szkła, żelaza, drewna czy ceramiki. Nie było mowy nawet o kątach prostych.

Kup bilet online>>

Casa Milà – La Pedrera

Kolejna ogromna atrakcja w Barcelonie. Antoni Gaudí stworzył ten obiekt na zlecenie przedsiębiorcy Pere Mili. W Barcelonie możemy się spotkać również z nazwą Kamieniołom (La Pedrera). Casa Milà znajduje się na rogu słynnej alei Passeig de Gràcia 92 a zbudowana została w latach 1906 – 1910. Casa Milà podobnie jak Casa Batlló charakteryzuje się swoją falistością. Fasada przypominająca wzburzone morze, wykonana została z wapienia. Imponujący jest również dach obiektu z surrealistycznymi kominami, pokrytymi kawałkami ceramiki. Balustrady balkonów natomiast sporządzone były z kłutego żelaza. Zaprojektowane zostały przez Josepa Marię Jujola. Budynek posiada również dwa wewnętrzne dziedzińce – pierwszy okrągły a drugi owalny. Wewnątrz budynku można zwiedzić poddasze wzbogacone z 270 loków na których wspiera się taras. Godne uwagi są również apartamenty wraz z meblami w stylu początku XX wieku, zaprojektowane także przez Antoniego Gaudíego. W 1984r. obiekt Casa Milà został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości.

Kup bilet online>>

Mercat de la Boqueria

Mercat de la BoqueriaTarg Mercado da Boqueria, znajdujący się przy La Rambla jest nie lada gadką dla smakoszy. Można tu kupić praktycznie wszystko: ryby, owoce morza, słodycze, warzywa, owoce, przyprawy i wiele innych produktów.

Znajdziemy tu również mini bary gdzie serwują przepyszne dania regionalne i w których ciężko znaleźć.  wolne miejsce. Warto skosztować przepyszną kanapkę ze słynną hiszpańską szynką, sałatkę z egzotycznych owoców czy serwowane na miejscu owoce morza. Jedno jest pewne, jest jeden z najbardziej popularnych i obleganych bazarów w Europie. Warto się udać również na inne targi w Barcelonie tj. Mercat de Santa Caterina, Mercat de Sant Antonii, Mercat de la Concepció.

Arc de Triomf

Łuk Triumfalny (Arc de Triomf) to jeden z najbardziej powszechnych zabytków w Barcelonie. Znajduje się na skrzyżowaniu ulic Paseo de Lluis Companys oraz Paseo de Sant Joan i ma 30 metrów wysokości. Zaprojektowany został przez architekta Josep’a Vilaseca i Casanova. Od Arc de Triomf możemy przespacerować się przepiękną aleją wysadzoną palmami, prowadzącą do Parku Cytadela (Parc de la Ciutadella). Łuk Triumfalny powstał w 1888r. na potrzeby wystawy światowej EXPO. Wykonany jest w kolorze ceglastym w stylu neomudéjar, łączący elementy chrześcijańskie i muzułmańskie.

Wzgórze Montjuïc

Watro zobaczyć również wzgórze unoszące się nad miastem zwane Montjuïc. Na wzgórzu oprócz nieprawdopodobnej panoramy na port i dzielnicę Poble Sec, podziwiać można fortecę pochodzącą z XVII wieku, Zamek Castell de Montjuïc. Znajdziemy tu także parki, ogrody, miejsca do rekreacji oraz muzea. Ogromną atrakcją jest również jedna z możliwości dotarcia na Wzgórze Montjuïc. Jest to kolejna liniowa zwana Telefèric de Montjuïc. Kolejka ma trzy stacje – Parc de Montjuïc, Castell de Montjuic oraz Mirador de l’Alcalde a wrażenia z podróży są nieprawdopodobne. Łączy wybrzeże ze wzgórzem, biegnąc nad portem (Puerto de Barcelona).

Kup bilet online>>

Muzea w Barcelonie:

 • Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii (Museu Nacional d’Art de Catalunya)
 • Muzeum Picassa (Museu Picasso de Barcelona)
 • Fundació Joan Miró
 • Museo Cau Ferrat
 • Muzeum Historii Barcelony ( Museu d’Història de Barcelona)
 • Muzeum Archeologiczne Katalonii (Museu d’Arqueologia de Catalunya)
 • Museu Barbier-Mueller d’Art Precolombí
 • Muzeum Katedralne (Museu de la Catedral)
 • Muzeum Architektury Poble Espanyol
 • El Born Centre de Cultura y Memória
 • Muzeum Sztuki Współczesnej Barcelony (Museu d’Art Contemporani de Barcelona)
 • Muzeum Morskie (Museu Marítim).

Kościoły w Barcelonie:

 • Katedra Barcelony (Catedral de Barcelona)
 • Església de Santa Maria de Pino
 • Església de Santa Maria del Mar
 • Bazylika Sagrat Cor
 • Església de Sant Pau del Camp
 • Església de Betlem
 • Bazylika La Mercé .

Informacje Praktyczne:

Sagrada Familia

Sagrada Família (Templo Expiatorio de la Sagrada Familia) –  aby uniknąć kolejek, KUP BILET ONLINE. A z dołączonego audio-przewodnika będzie można dowiedzieć się szczegółowego opisu i ciekawostek kościoła Sagrada Família. Główne wejście od ulicy Carrer de Sardenya – zachodnia fasada

Strona internetowa: sagradafamilia.org

Park Güell

Zarezerwuj bilet aby uniknąć kolejek i wykluczyć możliwość że bilety wstępu mogą być wyprzedane – KUP BILET ONLINE.

Casa Batlló

Strona internetowa: casabatllo.es

Zwiedzanie:

Adres: Passeig de Gràcia, 4308007 Barcelona

Godziny otwarcia: 09:00-21:00KUP BILET ONLINE.

Casa Milà

Strona internetowa: lapedrera.com

Adres: Passeig de Gràcia, 92 08008 Barcelona

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek   09:00 – 18:00

weekendy i święta  10:00 0 14:00 – KUP BILET ONLINE.

 

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne w Barcelonie!

 

Zobacz inne miasta w Hiszpanii:

GIRONA – rzymskie miasto

WALENCJA – co warto zobaczyć w mieście

RONDA – miasto położone na klifie

KORDOBA – Wielki Meczet i atrakcje w mieście


Sezon turystyczny w Hiszpanii trwa praktycznie przez cały rok. Natomiast najwięcej turystów spotkamy oczywiście latem i wczesną jesienią. Zdecydowanie bardziej kameralny i mniej oblegany jest sezon zimowy. Oferta noclegowa w mieście jest bardzo bogata (hotele, hostele, apartamenty). Warto posmakować kuchni hiszpańskiej, której specjalnością kuchni hiszpańskiej są owoce morza i ryby.

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Potrzebny jest zaledwie dowód osobisty lub paszport a walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro (EUR). Ceny noclegów, żywności czy transportu, średnio kształtują się na wyższym poziomie niż w Polsce, porównywalne są do cen w innych krajach Unii Europejskiej gdzie obowiązuje waluta euro (EUR).

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here