Będąc w Katalonii, warto odwiedzić klasztor Montserrat, który położony jest około 40 km od Barcelony. Miejsce z ciekawą historią, które odwiedza ponad 2 miliony turystów rocznie.

Klasztor Montserrat znajduje się na skalistym pasmie górskim, z którego można delektować się pięknym, katalońskim krajobrazem. Na szczycie góry znajduje się klasztor benedyktynów Santa Maria de Montserrat. Wewnątrz klasztoru można podziwiać słynną figurkę Matki Boskiej Montserrat, jednej z niewielu czarnych madonn w Europie. Wizyta w klasztorze Montserrat jest dla wielu osób niezwykłym przeżyciem duchowym i dlatego to miejsce jest tak wyjątkowe i ściąga pielgrzymki z całego świata.

Klasztor Montserrat powstał w X wieku i dość szybko stał się popularny wśród wiernych za sprawą Dziewicy z Montserrat i dokonywanych przez nią cudów. W 1409 roku klasztor stał się niezależnym opactwem, a następnie centrum kulturalnym pierwszego rzędu. W rezultacie popularność Montserrat jako regionu również wzrosła. Dziś jest to jeden z najczęściej odwiedzanych zabytków w okolicach Barcelony. To święte miejsce jest zarządzane przez wspólnotę benedyktyńskich mnichów, którzy przestrzegają tradycyjnej Reguły św. Benedykta. Latem dołączają również mnisi z innych zakonów, w poszukiwaniu medytacji.

Co warto zobaczyć w klasztorze Montserrat?

Figurka Czarnej MadonnyW pierwszej kolejności dla wiernych najważniejsza jest bazylika, która dwukrotnie ulegała zniszczeniu w skutek pożarów. Największą atrakcję w świątyni jest oczywiście figurka Czarnej Madonny (Virgen de Montserrat), która jest patronką Katalonii. Figurka (również pod nazwą “Czarnulka”) wykonana została z drewna topoli. Przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem, a swoją nazwę zawdzięcza kolorowi swojej skóry. Rzeźba znajduje się za ołtarzem wnętrza bazyliki.

Będąc w klasztorze Montserrat, warto również odwiedzić Muzeum Sztuki (Museu de Montserrat). Można tam obejrzeć cenne dzieła sztuki m.in takich artystów jak Pablo Picasso, Salvador Dalí, Joan Miró czy Santiago Rusiñol. Warto także posłuchać słynnego chóru chłopięcego Escolanía de Montserrat, który występuję w ciągu dnia w bazylice. Jest tu również drukarnia, która została założona w 1499 roku oraz klasztorna biblioteka ze zbiorem ponad 300 tys. ksiąg. Nie zapomnijmy, że Montserrat to również piękne szlaki i malowniczy krajobraz, który roztacza się na Katalonię.

Jak dostać się do klasztoru Montserrat?

Aby dostać się do klasztoru Montserrat, można wybrać się na własną rękę samochodem lub pociągiem z Barcelony do miasteczka Monistrol. Aby wpiąć się na górę najlepiej skorzystać z kolejki linowej, która jest doskonałą atrakcją turystyczną. Zapierające dech w piersiach widoki są dodatkowym elementem przemawiającym na plus tego ciekawego miejsca. Można skorzystać także w siły własnych nóg, delektując się przyrodą i pobliską panoramą.

Kup bilet online>>


Informacje praktyczne:

Bilety wstępu do Klasztoru Montserrat najlepiej kupić z wyprzedzeniem – KUP BILET ONLINE

Skorzystaj z wycieczki z przewodnikiemKUP BILET TUTAJ
Godziny otwarcia Bazyliki: 7:30 – 20:00
Godziny otwarcia Muzeum Montserrat: pon. – pt.10:00 – 17:45,  Weekendy i święta 10:00 – 18:45

Znajdź hotel w okolicy>>Booking.com

 

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne w Barcelonie!

 

Zobacz także:

➤  Wzgórze Montjuïc w Barcelonie

➤  Kościół Sagrada Familia w Barcelonie

➤  Casa Milà┃La Pedrera w Barcelonie

➤  Muzeum Picassa w Barcelonie

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here