Wzgórze Montjuïc w Barcelonie to jedno z obowiązkowych miejsc do zwiedzania w tym fascynującym, katalońskim mieście. Powierzchnia tej atrakcji turystycznej jest ogromna więc warto przeznaczyć kilka godzin aby zobaczyć to ciekawe miejsce.

Wzgórze Montjuïc (tzw. Wzgórze Żydowskie) znajduje się na wysokości 173 m n.p.m., pomiędzy starym miastem (Ciudad Vella) a portem. Na szczycie znajduje się wiele zabytków i atrakcji, które warto zobaczyć. Jest kilka sposobów aby dostać się na górę Montjuic. Można skorzystać z komunikacji miejskiej, wejść na górę o własnych siłach lub skorzystać z kolejnej atrakcji jaką oferuję Barcelona – przejazd kolejką linową Teleferic de Montjuïc. Jakie są najważniejsze atrakcje turystyczne na wzgórzu Montjuïc w Barcelonie?

Kup bilet online>>

Zamek Montjuïc (Castell de Montjuïc)

Zamek MontjuïcNa szczycie wzgórza znajduje się zamek zwany Castell de Montjuïc. Zbudowany został w XVII wieku, lecz sto lat później zdecydowano się go nieco zmodyfikować. Forteca była używana jako bastionu wojskowego od 1600 do połowy 1800 roku, kiedy Barcelona doświadczyła wielu powstań rządowych. Zamek został później wykorzystany jako więzienie i miejsce egzekucji dla anarchistów. Dziś jest to muzeum, z którego możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat historii militarnej zamku. Platforma na szczycie placu zamkowego zapewnia doskonały widok na miasto i port poniżej.

Stadion olimpijski na wzgórzu Montjuïc

Na wzgórzu Montjuïc można zobaczyć również obiekty sportowe w tym stadion olimpijski zbudowany w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Stadion miał być przeznaczony na organizację Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku. Jednak przez wybuch hiszpańskiej wojny domowej w latach 30. impreza musiała zostać odwołana. Ostatecznie stadion został odnowiony, wykorzystany z okazji Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku i jest częścią niezwykłego pierścienia olimpijskiego w mieście. Pierścień olimpijski składa się z różnych obiektów takich jak baseny olimpijskie czy widoczna wieża telekomunikacyjna (Torre Telefónica), zaprojektowana przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatrava. Tuż obok znajduje się także Muzeum Olimpijskie i Sportowe im. Juana Antonio Samarancha. Wypełnione jest interesującymi eksponatami opowiadającymi o historii gier. Muzeum zostało otworzone w 2007 roku.

Poble Espanyol

Jest to mała wioska pokazująca style architektoniczne i zwyczaje wszystkich regionów Hiszpanii, a także dzieła sztuki i różnorodną kuchnią. W latach dwudziestych wzgórze Montjuïc zostało wybrane jako miejsce kilku ekscytujących wydarzeń na czas Międzynarodowych Targów 1929 roku. Po tych targach wioska miała zostać zburzona. Na szczęście przetrwała i stała się tzw. żywym muzeum kultury hiszpańskiej.

Kup bilet online>>

Fundació Joan Miró

Fundació Joan Miró to muzeum sztuki nowoczesnej, które zostało założone przez samego autora w 1975 roku. Joan Miró był jednym z najbardziej lubianych i znanych artystów w całej Hiszpanii. Za projekt budynku był odpowiedzialny przyjaciel artysty Josep Lluís Sert. Obiekt posiada ośmiokątną wieżę a wewnątrz znajduje się ponad 14 000 dzieł, rzeźb, ceramiki czy rysunków w tym również kolekcja samego Miró. To jeszcze nie wszystkie atrakcje na wzgórzu Montjuïc, przygotowane dla koneserów sztuki. Można jeszcze dodatkowo odwiedzić takie obiekty jak Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej (MNAC) mieszczące się w majestatycznym pałacu zwanym Palau Nacional i Muzeum Archeologiczne Katalonii.

Kompleks Fontann Font Màgica

Atrakcja również została zbudowana na potrzeby Międzynarodowej Wystawy w 1929 roku. Kompleks Fontann Font Màgica na wzgórzu Montjuïc składa się z centralnej części i trzech innych wodospadów co daje spektakularny efekt. Warto się przejść i zobaczyć pokaz akrobatyki wodnej z wieloma odcieniami kolorów w połączeniu z piękną muzyką i światłami. Nazywana jest magiczną fontanną ponieważ daje efekt, który przypomina magiczny taniec. Zdecydowanie atrakcja godna uwagi.

Zabytkowy cmentarz na Montjuïc

To nie jest atrakcja obowiązkowa ale jeżeli mamy do dyspozycji więcej czasu to warto odwiedzić to miejsce. Na cmentarzu spoczywają Lluis Companys, prezydent Katalonii, który został stracony w Zamku Montjuic, oraz artyści Joan Miro, Ramon Casas, Santiago Rusinol. Cementiri del Sud-Oest zlokalizowany jest w miejscu, z którego roztacza się widok na Morze Śródziemne. Zdecydowanie nie przypomina on polskiego cmentarza. Otworzony został w 1883 roku i wypełniony jest wysoko zdobionymi posągami i monumentalnymi figurami.

Ogród botaniczny

Warto przespacerować się w tym ciekawym miejscu gdzie znajdziemy ponad 2000 gatunków roślin. Ogród powstał na starym miejskim wysypisku śmieci a obecnie pokazuje niezwykłe piękno. W tym miejscu zdecydowanie można odpocząć od miejskiego zgiełku i zaczerpnąć świeżego powietrza w otoczeniu niezwykłej, egzotycznej roślinności.


Zobacz inne atrakcje w Barcelonie>>

 

Zobacz także:

➤  Kościół Sagrada Familia w Barcelonie

➤  PARK GÜELL (Barcelona) – ogród marzeń Antoniego Gaudiego

➤  Casa Milà┃La Pedrera w Barcelonie

➤  CASA BATLLÓ (Barcelona) – dom kości Antonio Gaudiego

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here