Romería de El Rocío – słynna pielgrzymka w Andaluzji

0
1546
Romería de El Rocío

Pielgrzymka Romería de El Rocío (zwana również Festiwalem El Rocio) to jedna z najstarszych i największych uroczystości w Andaluzji. Festiwal ma miejsce na terenach parku narodowego Doñana w prowincji Huelva.

Mała wioska, El Rocío, położona w gminie Almonte (80 km od Sewilli), liczy około 700 mieszkańców. W weekend przed Poniedziałkiem Zesłania Ducha Świętego, 50. dzień po Niedzieli Wielkanocnej do świątyni El Rocío przybywa tysiące wiernych ubranych w tradycyjne andaluzyjskie stroje w stylu flamenco. Niektórzy jadą konno, inni poruszają się udekorowanymi kolorami powozami. Wszyscy tańczą, śpiewają, grają na fletach, tamburynach i gitarach, uderzają w bębny i krzyczą „Viva la Reina de la Marisima”.

W drodze do celu pokonują wspólnie napotkane przeszkody w radości i ze śpiewem na ustach. Kiedy są już u celu, usłyszeć można dzwon mający obwieścić rozpoczęcie nabożeństwa oraz modlitw przed figurą Matki Boskiej Virgen del Rocío. Wielu mieszkańców miasta biwakuje na polach otaczającego Parku Narodowego Doñana, gdzie godzinami trwają tradycyjne śpiewy i tańce.

Figurka Matki Boskiej

Korzenie pielgrzymki Romería de El Rocío sięgają XIII wieku. Legenda głosi, iż miejscowy myśliwy z wioski Villamanrique natknął się na posąg Matki Boskiej w wydrążonym pniu drzewa. To rodzaj cudu, że posąg przetrwał wieki. Figurka Matki Boskiej leczyła różne choroby takie jak zaburzenia psychiczne czy bezpłodność a miejscowi postanowili wybudować kościół ku czci Matki Boskiej. Wieści i cudach za sprawą figurki się rozchodziły i coraz więcej ludzi pielgrzymowało do Sanctuario de Nuestra Señora de El Rocío. Tradycja pielgrzymek w Poniedziałek Zesłania Ducha Świętego rozpoczęła się w 1758 roku.

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne w Andaluzji!

Zobacz także:

➤  Plac hiszpański w Sewilli

➤  ALKAZAR – kompleks pałacowy w Sewilli

➤ El Caminito del Rey – pieszy szlak w Andaluzji

➤ RIO TINTO w Hiszpanii – krwawa rzeka

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here