5 najciekawszych obiektów UNESCO w Hiszpanii

0
3466
Obiekty UNESCO

Z niezaprzeczalnie bogatą historią i rozległym dziedzictwem kulturowym, Hiszpania jest krajem posiadającym ogrom wpisów na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ilość zabytków jest imponująca m.in. prace Antoniego Gaudíego, katedry (Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli) czy parki narodowe w tym Gaj palmowy w Elche.

Od prehistorycznej sztuki jaskiniowej i rdzennych cywilizacji po pozostałości rzymskie. Pozostawione spuścizny mauretańskie, żydowskie i chrześcijańskie oraz modernistyczne cuda architektury. Hiszpańskie miejsca światowego dziedzictwa UNESCO stanowią zbiorowy skarb ludzkości. Poniżej lista 5 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie.

Alhambra w Granadzie

Alhambra (Granada) to ogromny kompleks pałacowy i jeden z najważniejszych zabytków nie tylko w Andaluzji ale również w całej Hiszpanii. Od 1870r. zyskał status “zabytku narodowego”. Nic dziwnego, iż ten zespół pałacowy muzułmańskiej dynastii Nasrydów jest tak oblegany turystycznie. Widok zabytku robi ogromne wrażenie zarówno z odległości jak i w jego wnętrzach. Ten obiekt UNESCO w Hiszpanii, zawdzięczać można panującemu wówczas ogromnemu imperium islamskiemu. Warto zwrócić uwagę na to, iż aby mógł powstać tak wspaniały obiekt, trzeba było dysponować ogromnymi funduszami na jego realizację. Takim bogactwem mogli się poszczycić Arabowie rządzący wówczas na tych terenach.

Kup bilet na obiekt UNESCO online>>

Alhambra Granada
Alhambra Granada

Alkazar w Sewilli

Alcazar powstawał na przestrzeni wielu wieków począwszy od X wieku. Można podzielić go na sekcje pochodzące z następujących po sobie epok: mauretańskiej (XI-XII w.), gotyku (XIII wiek), mudéjar (XIV w.) oraz renesansu (XVI-XVI w.). Rezydencja była siedzibą władców arabskich, później została przejęta i przebudowana przez władców chrześcijańskich. W 1987r. ten wspaniały obiekt UNESCO był używany również jako miejsce dla scen serialu telewizyjnego HBO, Gra o Tron (Game of Thrones). Pałac posłużył także do nakręcenia serialu telewizji NBC Emerald City, opartego na Czarnoksiężniku z Krainy Oz.

Kup bilet na obiekt UNESCO online>>

Sagrada Família w Barcelonie

Tysiące turystów przyjeżdża do stolicy Katalonii, aby dowiedzieć się ciekawostek na temat Sagrady Família i ujrzeć na własne oczy to największe niedokończone dzieło za życia Gaudíego. Co kryje w sobie ten słynny kościół? I dlaczego budzi tak ogromne zainteresowanie? Kościół Sagrada Família w Barcelonie zajmuje powierzchnię około 4,5 tys. m², 120 m długości i 90 m szerokości.

Najbardziej imponujące jest to, iż każdy element budowli na znaczenie i charakter symboliczny, mający swoje uzasadnienie w Biblii. Ostateczny projekt przewiduje 18 wież, ozdobionych mozaikami, z krętymi schodami wewnątrz. 12 wierz ma symbolizować apostołów (po cztery na każdej fasadzie). Kolejne 4 mają symbolizować ewangelistów (św. Jana z orłem, św. Marka ze skrzydlatym lwem, św. Łukasza ze skrzydlatym wołem i św. Mateusza z aniołem). Pozostałe 2 mają być poświęcone Matce Boskiej i Jezusowi.

Kup bilet na obiekt UNESCO online>>

Jaskinia Altamira (Cueva de Altamira)

Jaskinia Altamira znajduje się w pobliżu miejscowości Santillana del Mar, w północnej Hiszpanii. Przedstawia prehistoryczne malowidła sylwetek zwierząt tj. żubrów, koni, saren, jeleni czy koziorożców, różnego rodzaju znaki geometryczne i czerwono-brunatne ryty stada bizonów. Jedno z najsłynniejszych malowideł liczy sobie 18 metrów długości na 9 metrów szerokości i przedstawia stado bizonów naturalnych rozmiarów. Obrazy wyryte w skalach są wszędzie, na suficie i ścianach zachowując żywe kolory czerwieni, fioletu i czerni. Rysunki są namalowane w różnych pozycjach, także w ruchu dzięki naturalnej rzeźnie skał. To pierwsza jaskinia na świecie, w której odkryto paleolityczną sztukę naskalną.

Kup bilet obiekt UNESCO online>>

Park Güell w Barcelonie

Kolejne dzieło mistrza architektury. Antoni Gaudi zadbał o każdy element parku aby wyrazić w odpowiedni sposób swój charakterystyczny styl i kunszt. Pomysł na projekt Parku Güell narodził się z długoletniej przyjaźni jaka łączyła Antoniego Gaudiego z biznesmenem Eusebim Güell. Przedsiębiorca zlecił architektowi stworzenie parku, ponieważ dostrzegł u niego wybitny geniusz i zamiłowanie do architektury. Prace na parkiem trwały w latach 1900-1914. Początkowe plany zakładały, iż miało to był luksusowe osiedle dla wyższej elity. Apartamenty miało wzbogacać pobliskie morze oraz otaczający je park gdzie mieszkańcy mogli by wyjść na spacer i zrelaksować się na łonie natury.

Kup bilet na obiekt UNESCO online>>

 

Zobacz także:

Tradycyjne symbole Hiszpanii – zobacz jakie?

CHURROS – hiszpańska słodka przekąska

➤  Sjesta w Hiszpanii – część kultury i tradycji

➤  Najważniejsze święta w Hiszpanii – które warto zobaczyć

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here