Cueva del Viento – Jaskinia Wiatru na Teneryfie

0
997
Cueva del Viento

Cueva del Viento (Teneryfa) jest jednym z tych miejsc, którym nie można się oprzeć. Wnętrze jaskini przypomina labirynt z szeregiem galerii, które zostały wykopane przez lawę tysiące lat temu.

Jaskinia Cueva del Viento znajduje się w Icod de los Vinos, w północnej części Teneryfy. Z wytyczonymi 18 km Jaskinia Wiatru na Teneryfie jest piątym co do wielkości tunelem wulkanicznym na świecie. Tunel wulkaniczny, który swoją nazwę zawdzięcza intensywnym prądom powietrza, które przepływają przez jego wnętrze, powstał 27 000 lat temu. Zimą jaskinia jest cieplejsza niż na zewnątrz i ciepłe powietrze uchodzi górnymi wejściami natomiast latem zimne powietrze wypływa dolnymi wejściami. To prosty powód, dla którego to ciekawe miejsce nosi nazwę Jaskinia Wiatru.

Erupcja wulkanu Pico Viejo

Istnienie i ukształtowanie się tunelu wulkanicznego, który ma trzy nakładające się poziomy, nadała erupcja wulkanu Pico Viejo. Znajduje się w pobliżu wulkanu El Teide. Wnętrze jaskini Cueva del Viento przedstawia cuda geologiczne w postaci m.in. kaskad lawy, stalaktytów lawy a nawet jezior lawy. Jego podziemna fauna w ostatnich dziesięcioleciach zadziwiła niezliczonych ekspertów i do dziś jest źródłem nowych odkryć. Wizyta w Cueva del Viento jest jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia na Teneryfie.

Historia Cueva del Viento

Wejście do jaskini było znane już od wieków. Dowodem jest fakt, iż na starych mapach okolica nazywana była Cueva del Viento. Istnieją stare opisy, w których wspomniano o jaskini, i wczesna próba zmapowania jaskini przez Brytyjczyków w 1891 roku. Natomiast pierwsza poważna eksploracja przeprowadzona była przez Sección de Exploraciones Vulcanoespeleológicas de La Guancha. Badacze po raz pierwszy weszli do jaskini w kwietniu 1969 roku. Naukowcy po ponad roku czasu zbadali i zmapowali 6000 m jaskini.

W Cueva del Viento pojawiają się liczne i zróżnicowane struktury lawowe. Do tej pory we wnętrzu tuby wulkanicznej odkryto łącznie 130 gatunków bezkręgowców. Znaleziska te są unikalne nie tylko dla Wysp Kanaryjskich ale również na całym świecie. To jest powód, dla którego Cueva del Viento jest jedyną, która gromadzi tak wielką faunę w swoim wnętrzu na hiszpańskich wyspach.


Informacje praktyczne:

Zwiedzający Cueva del Viento (Teneryfa) wyposażeni są tu w kaski, zalecane są dobre buty i długie spodnie.

Adres: Camino los Piquetes 51, 38438 Icod de los Vinos

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne na Teneryfie!

Zobacz inne atrakcje w Hiszpanii:

➤  RIO TINTO w Hiszpanii – Krwawa rzeka!

➤  JASKINIA ALTAMIRA i jej malowidła w Hiszpanii!

➤  PALMERAL DE ELCHE – Gaj palmowy obok Alicante!

➤  JAMEOS DEL AGUA – jaskinia na Lanzarote!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here