Teneryfa to nie tylko piękne plaże z przejrzystą wodą i złotym piaskiem, otoczone zielonymi palmami. To ciekawe miejsce należące do archipelagu Wysp Kanaryjskich, kryje w sobie wiele atrakcji turystycznych tj. Klify Los Gigantes czy Wulkan Teide.

Park Narodowy Teide (Teneryfa) jest to jedna z najlepszych atrakcji turystycznych na wyspie i największy park narodowy na Wyspach Kanaryjskich. To właśnie na terenie parku znajduje się najwyższy szczyt Hiszpanii. Obszar ten został ogłoszony parkiem narodowym w 1954r., w celu ochrony znajdującego się na tych terenach krajobrazu. Jest to powierzchnia ponad 18 tys. ha wytworzonych wzniesień pokrytych wulkanicznym popiołem i zastygłą lawą. Efekt jest nieprawdopodobnie piękny, zwłaszcza z dużej wysokości. Na terenie parku narodowego powstało wiele udogodnień dla turystów na potrzeby zwiedzania tego pięknego miejsca. Udostępnione są liczne szlaki prowadzące po terenach parku, punkty widokowe z których doskonale można zaobserwować wulkaniczny krajobraz czy specjalnie utworzone dla zwiedzających centra w których można się dowiedzieć ciekawostek na temat parku.

Park Narodowy Teide jest od 2007r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Wulkan Teide (Pico del Teide)

Wulkan TeideTo największa atrakcja turystyczna nie tylko na terenie parku ale również całej wyspie. Wulkan unosi się na wysokość około 3718m n.p.m. co znaczy, że jest najwyższym szczytem w całej Hiszpanii. Pico del Teide jest w górnej części w kształcie stożka. Utworzony został z zastygłej lawy, co czyni go typowym stratowulkanem. Ostatnia erupcja wulkanu nastąpiła w 1909r. i od tamtej pory jest uznawany za uśpiony. W XVIII wieku zanotowano liczne erupcje Teide, które spowodowały wiele zniszczeń na wyspie m.in miejscowości Garachico.

W jaki sposób dostać się na szczyt wulkanu Teide? Otóż pierwszym sposobem jest kolejka linowa (Teleférico del Teide), ale należy pamiętam, iż nie wjedziemy nią na sam szczyt. Kolejka dojeżdża do wysokości 3555m do La Rambleta. Następnie jeżeli chcemy wejść wyżej, należy posiadać specjalne pozwolenie (Permiso acceso al Pico del Teide), o które należy postarać się wcześniej przed wyjazdem. Pozwolenie na wejście jest darmowe i można je uzyskać wchodząc na stronę Parku Narodowego TUTAJ. Na sam wierzchołek góry należy udać się szlakiem nr. 10 (Szlak nr 10 Telesforo Bravo), który zajmuję około 40 minut. Warto wiedzieć, że na kolejkę Teleférico nie trzeba mieć pozwolenia, wymagane jest tylko na wejście na szczyt góry.

Kup bilet online>>

Pozostałe atrakcje turystyczne parku

Kolejną atrakcją na którą warto zobaczyć jest tzw. Obserwatorium na Teide (Observatorio del Teide). Jest zarządzane przez Instytut Astrofizyki Wysp Kanaryjskich a ulokowane jest w jednym z trzech najlepszych miejsc na Ziemi do obserwacji nieba zaraz obok Chile i Hawajów. Obiekt dzieli się na trzy obszary. Pierwszy obszar największego obserwatorium słonecznego na świecie poświęcony jest teleskopom gwiezdnym, drugi teleskopom promieniowania mikrofalowego, a trzeci teleskopom słonecznym. Zwiedzanie obserwatorium jest z przewodnikiem, z którym będzie można poobserwować słońce przez teleskopy, dowiedzieć się ciekawostek na temat słońca czy gwiazd.

Utrzymywanie pełnego kontaktu z dziką naturą Parku Narodowego Teide jest możliwe dzięki sieci szlaków pieszych, które pozwalają na wędrowanie i zwiedzanie oczywiście najlepiej z przewodnikiem. Jest to świetny sposób aby z bliska zobaczyć ciekawe formacje skalne, zastygnięte tereny po lawie, pokryte wulkanicznym popiołem. Widok jest bardzo interesujący i to doskonała gratka dla osób lubiących wędrówki i aktywne spędzanie czasu. Ważne natomiast jest to aby odpowiednio przygotować się do tego rodzaju aktywności. Należy pamiętać, iż obszar jest suchy i nasłoneczniony i najlepiej przygotować odpowiednie obuwie, okrycie na głowę i wodę.


Informacje praktyczne:

Aby uniknąć kolejek i wykluczyć możliwość że bilety wstępu mogą być wyprzedane zarezerwuj wcześniej bilety do Parku Narodowego Teide.

 

Sezon turystyczny w Hiszpanii trwa praktycznie przez cały rok. Natomiast najwięcej turystów spotkamy oczywiście latem i wczesną jesienią. Zdecydowanie bardziej kameralny i mniej oblegany jest sezon zimowy. Oferta noclegowa w mieście jest bardzo bogata (hotele, hostele, apartamenty). Warto posmakować kuchni hiszpańskiej, której specjalnością są owoce morza i ryby.

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Potrzebny jest zaledwie dowód osobisty lub paszport a walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro (EUR). Ceny noclegów, żywności czy transportu, średnio kształtują się na wyższym poziomie niż w Polsce, porównywalne są do cen w innych krajach Unii Europejskiej gdzie obowiązuje waluta euro (EUR).

 

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne na Teneryfie!

 

Zobacz także:

➤  Telefèric de Montjuïc │Kolejka Linowa w Barcelonie

➤  ALHAMBRA (Granada) – perła architektury Islamu

➤  JARDÍN CANARIO – największy ogród botaniczny w Hiszpanii

➤  PARK GÜELL (Barcelona) – ogród marzeń Antoniego Gaudiego

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here