FISZKI do nauki języka – czy warto?

1
4957
Fiszki Hiszpański

Przy nauce języka obcego jest niezbędne zapamiętywanie dużej ilości słówek a książki do nauki nie wystarczają. Dla niektórych nie stanowi to najmniejszego problemu lecz innym sprawia ogromny kłopot. Wówczas zadają sobie pytanie, jak szybko nauczyć się języka? W takiej sytuacji trzeba szukać innych alternatyw w jaki sposób można zapamiętać słówka w innym języku a jednocześnie, żeby było to miłe i przyjemne. Jednym z takich sposobów są Fiszki (Hiszpański) do nauki słówek.

Fiszki do nauki języków są to dwustronne karteczki, które na jednej stronie zawierają słówko w języku obcym, a na odwrocie jego tłumaczenie. Spore grono ludzi przypisuje fiszkom wręcz magiczną, edukacyjną moc jako sposób jak szybko nauczyć się języka hiszpańskiego (bo to na tym języku się skupimy). Małe karteczki, okazują się często jednym z najskuteczniejszych narzędzi do zapamiętywania informacji. Nauka języków obcych w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna. Odpowiednio opracowane fiszki do nauki hiszpańskiego oprócz samych słówek zawierają też przykłady ich zastosowania w zdaniach. Zdania są proste, niewydumane, ale pozwalają od razu zobaczyć, jak dany zwrot można zastosować w praktyce. Zdania są oczywiście w wersji dwujęzycznej, po polsku na jednej stronie i po hiszpańsku na drugiej.

Dziś możemy nabyć w sklepach szeroką gamę fiszek do nauki języka hiszpańskiego na różnych poziomach zaawansowania (dla początkujących, dla średnio zaawansowanych czy dla zaawansowanych). Już na poziomie dla początkujących pozwalają zapamiętać dużą liczbę najważniejszych czasowników. Natomiast czasowniki dla średnio zaawansowanych czy dla zaawansowanych są już bardziej skomplikowane. Występują w postaci karteczek (fiszki obrazkowe) czy elektronicznej (fiszki audio). Warto również spróbować wersji elektronicznej ponieważ dla niektórych może być bardziej wygodna i nauka języka obcego ze słuchu również jest ważna lecz dziś skupimy się na wersji standardowej (papierowej). Sami musimy zadecydować która wersja jest dla nas samych wygodniejsza i sprawdzi się jako metoda jak szybko nauczyć się języka obcego. To jest podobnie jak z czytaniem książki, można znaleźć wielu zwolenników, którzy nie wyobrażają sobie czytać w innej formie jak tylko w papierowej a inni wolą audiobook mp3.

Jak się uczyć z fiszek?

W standardowym zestawie Fiszki (Hiszpański) znajdziemy:

  • Określoną liczbę (w zależności od zestawu) niewielkich kartoników z hiszpańskimi czasownikami i zwrotami czasownikowymi (zestawy są na różnych poziomach);
  • pudełko z przegródkami;
  • etui, do którego można włożyć ok. 30 fiszek i wziąć ze sobą do nauki poza domem.

W pierwszej kolejności powinniśmy zadać sobie pytanie: Kiedy chcemy się uczyć? Ile czasu możemy na to poświęcić? Mnóstwo osób dojeżdża na studia, do szkoły lub do pracy komunikacją miejską. I co najczęściej wtedy robimy? Wyciągamy telefon i serfujemy po internecie. A czy nie warto zainwestować ten czas na naukę języka obcego, a w tym wypadku np. hiszpańskiego? Nawet jeżeli podróż zajmuje nam tylko godzinę w obie strony to w tym czasie jesteśmy w stanie wygospodarować nawet kilka minut każdego dnia. Możemy je zabierać i wykorzystywać praktycznie wszędzie: w parku na ławce, na spacerze, stojąc w kolejce w sklepie czy leżąc na plaży. Ważna jest w tym przypadku systematyczność, ilość powtórzeń.

Oczywiście można zrobić zwykłą listę słówek na kartce papieru. Tylko z czasem przy kolejnej powtórce zapamiętujemy wyrazy i ich kolejność z kartki. Fiszki do nauki języka hiszpańskiego możemy sobie segregować tak żeby przy kolejnym powtórzeniu była inna kolejność. To jest bardzo ważny szczegół dzięki któremu w przyszłości jest łatwiej przypomnieć sobie słówko w rozmowie. Jeżeli poświęcisz na to przykładowo 30 minut dziennie, gwarantujemy że odniesiesz sukces.

Fiszki (Hiszpański) samodzielnie w domu

Można również wykonać fiszki do nauki języka samodzielnie w domu, odręcznie lub na komputerze. Weźmy pod uwagę fakt, iż w tym przypadku uczymy się języka również przez tworzenie materiału do nauki z najważniejszych słów. Wykonanie takich kartoników, poszukanie słówek które nas interesują zajmie trochę czasu ale to nie będzie czas stracony. Już podczas tworzenia, wpisywania i wyszukiwania w słowników słówek, zdołamy część ich zapamiętać. Dodatkowym atutem własnych fiszek jest fakt, iż możemy wpisać słownictwo które nas interesuje. Czasami chcemy poszerzyć zasób słownictwa z konkretnej dziedziny, którą się zajmujemy na co dzień. W fiszkach standardowych ze sklepu może być to trudne i dodatkowo kosztowne. Ceny nie są aż tak wysokie lecz to co stworzymy własnoręcznie zostanie nam w głowie i w kieszeni:).

 

Zobacz także:

 

1 KOMENTARZ

  1. Moi rodzice kupowali fiszki siostrze, gdy chcieli, aby uczyła się języka angielskiego nie tylko w szkole, lecz również w domu – trochę jej to pomogło, jednak uczyła się bardzo nieregularnie i przez większość tygodnia fiszki po prostu leżały w kącie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here