Juárez w Meksyku – morderstwa kobiet

1
2568
Juárez Meksyk

Kto nie oglądał słynnego filmu z Jennifer Lopez i Antonio Banderasem MIASTO ŚMIERCI. Film był inspirowany prawdziwymi wydarzeniami jakie się dzieją od 1993 roku w mieście Juarez w północnym Meksyku. Produkcja przedstawia jak w nieokreślonych okolicznościach są mordowane meksykańskie kobiety a wyśmienita rola Jennifer Lopez tylko podkreśla powagę i skalę dramatu jaki panuje w mieście.

Makabryczny fenomen Juárez przedstawia również  Charles Bowden w książce Mordercze miasto. Meksykańskie lekcje umarłych„Mordercze miasto” nie jest jednak wyłącznie opowieścią o morderstwach – te nie rozróżniają płci i nie istotne są ich przyczyny „Morderstwo (…) może zostać odrzucone jako coś niezwykłego, irracjonalnego albo ekstremalnego”– pisze autor.

Kobietobójstwo w Juárez

Różowe krzyże
Różowe Krzyże upamiętniające zamordowane kobiety

W tym niewielkim mieście kwitnie handel narkotykami, na porządku dziennym są strzelaniny, porwania, egzekucje. Najlepszym dowodem jest to, że 70 proc. przemycanych do USA narkotyków pochodzi z Meksyku. Jeden z silniejszych karteli, którym obecnie zarządza Vicente Carrillo Fuentes jest Juárez Cartel. Od czasu śmierci swojego brata Amado Carrillo Fuentesa w 1997 roku, jego siła stopniowo słabnie. Miejscowe władze były bezradne zarówno z sytuacją związaną z handlarzami narkotykowymi jak i morderstwami w Juarez, mówiąc, że liczba zabójstw “mieści się w normie“. Ginęli również w tajemniczych okolicznościach, zajmujący się sprawami prawnicy i dziennikarze a także akta spraw.

Od 1993 r. uprowadzono tu i zamordowano ponad 500 kobiet wg. oficjalnych raportów. W rzeczywistości ta liczba może być nawet kilkukrotnie wyższa. Większość tych kobiet została zgwałcona, wiele ciał nosiło ślady tortur. Niektóre z nich były ubrane w luksusową bieliznę gdzie od razu można stwierdzić że, same nigdy nie mogłyby sobie pozwolić na jej zakup.

Kobiety pracują w fabrykach (przewaga osób pracujących w takich fabrykach jest płci żeńskiej) stworzonych głównie przez amerykańskie firmy, nazwanych maquiladoras. Amerykanie z powodu taniej siły roboczej zainstalowali je właśnie w takich miastach jak Juarez. Pracownicy pracują po kilkanaście godzin dziennie, na zmiany, za marne pieniądze. Ten zarobek bardzo często jest jedynym źródłem utrzymania rodziny. Kończąc zmianę, wracają do domów autobusami lub na piechotę i właśnie w tym momencie padają łupem morderców. Przepadły bez wieści, jadąc do pracy albo wracając do domu. Ciała i szczątki wielu z nich, były i są odnajdywane na otaczającej miasto pustyni, na polach i wysypiskach śmieci. Nigdy nie wyjaśniono z jakich przyczyn były mordowane kobiety. Istnieje wiele hipotez lecz nigdy żadnej nie udowodniono.

Morderstwa kobiet w Juárez to największa sprawa kryminalna w historii Meksyku i jedna z największych afer przestępczych współczesnego świata. Waga zbrodni była na tak ogromną skalę, że przybrała miano kobietobójstwa. W tzw. polach śmierci zostały postawione Różowe Krzyże upamiętniające morderstwa kobiet i braku kary dla winnych. Dziś sytuacja w mieście wygląda trochę lepiej za sprawą rozgłosu i władz lecz zagadki zabójstw nie udało się dotąd rozwikłać ani policji, ani prokuraturze. W sprawę zaangażowali się nawet agenci FBI. Sprawców największej w świecie serii morderstw kobiet na tle seksualnym nigdy nie schwytano. Rodzinom ofiar, jak i większości mieszkańców Juárez, mimo tego iż, sytuacja w mieście się polepszyła, ciężko jest nabrać zaufania i pewności siebie.

 

Zobacz także:

➤  HUACACHINA – Oaza na środku pustyni w Peru

➤  MACHU PICCHU (Peru) – zaginione miasto Inków

➤  SALTO ANGEL (Wenezuela) – najwyższy wodospad świata

➤  Kubańskie Cygaro – historia i proces tworzenia

 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here