Las Palmas de Gran Canaria – stolica wyspy

0
6565
Las Palmas de Gran Canaria

Las Palmas de Gran Canaria  jest stolicą i największym miastem na wyspie Gran Canaria. Wyspa należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich tj. Teneryfa, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, La Gomera, El Hierro i La Graciosa. Jest to doskonały wakacyjny kierunek dla tysięcy turystów nie tylko z Polski. Dlaczego Polacy tak chętnie odwiedzają to ciekawe miejsce?

Aby wspomnieć o historii miasta Las Palmas, należy cofnąć się do 1478r. W owym czasie hiszpański kapitan Don Juan Rejón, rozpoczął podbój na wyspy Gran Canaria. Walka trwała pięć lat, pochłonęła wiele ofiar a wyspa została przyłączona do korony hiszpańskiej. W późniejszym czasie Las Palmas rosło tak w siłę, ze stanowiło centrum administracyjne i polityczne archipelagu Wysp Kanaryjskich oraz doskonały punkt ekonomiczny. Stało się to dzięki handlowi trzciną cukrową. Natomiast w XIX wieku dzięki utworzeniu portu w mieście, Las Palmas de Gran Canaria jeszcze bardziej umocniło swoją pozycję dzięki transportowi morskiemu. Dodatkowo na wyspie rozwinęła się turystyka, która doskonale utrzymuje się do dziś.

Co warto zobaczyć w Las Palmas?

Katedra Świętej Anny (Catedral de Santa Ana)

Budowa katedry rozpoczęto w 1497r. i trwała około 400 lat. W ciągu tego czasu, nad obiektem pracowało wielu architektów. To właśnie z tego powodu możemy zauważyć w świątynie wiele styli od gotyku, renesansu po barok i neoklasycyzm. Jest to jeden z największych kościołów na wyspach kanaryjskich a zlokalizowana jest na starówce (w Dzielnicy Vegueta). Wnętrze Catedral de Santa Ana nie rozczarowuje. Możemy tu zauważyć piękny, barokowy główny ołtarz, dzieła m.in. Lujána Péreza. Godnym uwagi jest również barokowy posąg króla Ferdynanda III Kastylijskiego autorstwa Luisy Roldán oraz figura patronki Las Palmas, św. Anny, znajdującej się  nad ołtarzem głównym. Warto zwiedzić także kaplice boczne, w których pochowane są szczątki wielu wybitnych osobowości wyspy.

Katedra Świętej AnnyDzielnica Vegueta

Wizyta w dzielnicy Vegueta powinna być obowiązkowym punktem zwiedzania miasta Las Palmas de Gran Canaria. Jest to najstarsza część miasta, która kryje w sobie mnóstwo zabytków oraz klimatyczne brukowane uliczki, którymi warto się przespacerować. Warto wybrać się na Plaza de Santa Ana, który otoczony jest zabytkowymi kamienicami i budynkami posiadającymi bogatą historię. Oprócz wspomnianej wcześniej Catedral de Santa Ana są to m.in. Palacio Regental z XVII wieku, Casas Consistoriales z XIX wieku czy Pałac Biskupów (Palacio Episcopal).

Museo Casa de Colón (Dom Kolumba)

Jest jedną z największych atrakcji w Las Palmas. Jest to budynek nazwany na cześć Krzysztofa Kolumba. Został postawiony zaraz po zdobyciu wyspy przez hiszpańskiego kapitana Don Juan Rejón. Wewnątrz zobaczymy ciekawostki na temat Kolumba oraz to w jaki sposób odkrył Amerykę. Zainteresować mogą stare mapy, które przeniosą nas do czasów w których żył odkrywca czy kopia dziennika, który prowadził Kolumb. Dodatkowo kopie rzeźb z Ameryki Środkowej i Południowej, które znajdują się w piwnicy (sama w sobie piwnica jest dość interesująca). W Casa de Colón zobaczymy także ciekawą wystawę malarstwa, którą warto zobaczyć.

Dzielnica Triana

Warto przejść się słynną ulicą, zamkniętą dla ruchu samochodowego calle Mayor de Triana, która rozciąga się od sławnego Teatru im. Pérez Galdós po park San Telmo. Znajdziemy na niej mnóstwo sklepików, pamiątek, restauracji, barów jak również kilka zabytków. W dzielnicy dostrzec można kilka interesujących obiektów architektonicznych tj. kapliczkę Ermita de San Telmo czy kościół Iglesia de San Francisco. Dodatkowo warto przejść się na plac zwany Plaza de San Francisco. Znajduje się tam elegancki neoklasyczny budynek Gabinete Literario. Pochodzi z 1844r. i bardzo często odbywają się w nim wydarzenia tj. wystawy, bankiety czy bale. Będąc w dzielnicy Triana, nie można nie wspomnieć o znajdującym się tam teatrze (Teatro Perez Galdós), który jest jednym z najlepszych na wyspie.

Dzielnica Ciudad Jardín

Jest to dzielnica stworzona dla osób ceniących sobie spokój i spędzanie czasu na łonie natury. Warto przespacerować się tą częścią miasta Las Palmas de Gran Canaria. Największą atrakcją tego ciekawego miejsca jest park zwany Parque Doramas. Znajdziemy tu mnóstwo zielonej przestrzeni z egzotyczną roślinnością, oczkami wodnymi i fontannami. Godnym uwagi jest pomnik, który upamiętnia bitwę Guanczów z hiszpańskimi konkwistadorami. Dodatkowo można tu zauważyć mnóstwo ulicznych artystów czy przedstawień, które urozmaicają zwłaszcza weekendowy wypoczynek w parku. W dzielnicy Ciudad Jardín zauważyć można również wiele ekskluzywnych domów, hoteli czy ambasad.

Plaże Las Palmas de Gran Canaria

➤  Playa de las Canteras – największa i najatrakcyjniejsza przy czym również najbardziej oblegana plaża w mieście. Ciągnie się około 3 km tuż przy nadmorskiej promenadzie, gdzie można dobrze zjeść i zrelaksować się wśród licznych barów i restauracji. Playa de las Canteras jest plażą piaszczystą z jasnym złocistym piaskiem.

➤  Playa de la Laja – ulokowana jest na południu miasta. Biegnie także przy niej nadmorska promenada a plaża ozdobiona jest piaskiem o ciemnej barwie. Jest to doskonałe miejsce dla miłośników sportów wodnych, dlatego można tu spotkać wiele osób uprawiających surfing.

➤  Zatoka El Confital – warto przespacerować się nad zatokę. Doskonałe miejsce do uprawiania surfingu.

➤  Playa Alcaravaneras – ulokowana jest tuż przy Przystani Jachtowej i ciągnie się około kilometra. Playa Alcaravaneras posiada jasny złocisty piasek i jest to również doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych tj. surfing czy żeglarstwo.

Muzea w Las Palmas

  • Museo Néstor
  • Museo Casa de Colón
  • Muzeum Diecezjalne Sztuki Sakralnej (Museo Diocesano de Arte Sacro)
  • Casa Museo Pérez Galdos

Zarezerwuj hotel w okolicy>>Booking.com

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne na Gran Canarii!

 


Sezon turystyczny w Hiszpanii trwa praktycznie przez cały rok. Natomiast najwięcej turystów spotkamy oczywiście latem i wczesną jesienią. Zdecydowanie bardziej kameralny i mniej oblegany jest sezon zimowy. Oferta noclegowa w mieście jest bardzo bogata (hotele, hostele, apartamenty). Warto posmakować kuchni hiszpańskiej, której specjalnością są owoce morza i ryby.

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Potrzebny jest zaledwie dowód osobisty lub paszport a walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro (EUR). Ceny noclegów, żywności czy transportu, średnio kształtują się na wyższym poziomie niż w Polsce, porównywalne są do cen w innych krajach Unii Europejskiej gdzie obowiązuje waluta euro (EUR).

 

Zobacz inne miasta w Hiszpanii:

➤  PUERTO DEL ROSARIO

➤  SANTA CRUZ DE TENERIFE

➤  PALMA DE MALLORCA

➤  LLORET DE MAR

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here