Casa Milà (Barcelona) jest jednym z wielu dzieł czarodzieja architektury, Antoniego Gaudíego, który zdecydowanie warto zobaczyć. Jest to jeden z najważniejszych zabytków w stolicy Katalonii, gdzie można również zwiedzić takie ciekawe miejsca jak Casa Batlló, Sagrada Familia czy Park Güell.

Kolejne dzieło wielkiego mistrza w historii architektury. Projekt Gaudíego został stworzony na zlecenie przedsiębiorcy Pere Milà. W Barcelonie możemy się spotkać również z nazwą Kamieniołom (La Pedrera). Casa Milà znajduje się w centrum Barcelony, na rogu słynnej alei Passeig de Gràcia 92. Zbudowana została w latach 19061910. Budynek przypomina rzeźbę wykutą w skalę. Takie cuda potrafił tylko wyczarować kataloński mistrz architektury. Faliste formy i gładkie powierzchnie La Pedrery wykraczały daleko poza typowy modernizm.

Architekt musiał kilkukrotnie przerwać budowę ze względu na problemy z pozwoleniami ze strony władz miasta. Obiekt naruszał przepisy regulaminu i podstawowe proporcje pod względem szerokości i wysokości. Budowlę wzniesiono o wiele wyższą niż miało to wyglądać we wcześniejszych ustaleniach. Antoni Gaudí musiał dojść także do porozumienia ze zleceniodawcą ponieważ ten nie zgadzał się na uwieszenie symboli o charakterze religijnym (Matka Boska i otaczające ją archanioły). Wiązało się to z obawą o prawdopodobne ataki ze strony katalońskich anarchistów na budynek. 

Kup bilet online>>

 

 

Architektura Casy Milà

Podobnie jak w innych dziełach Gaudíego, ciężko doszukać się kątów prostych. Obiekt różni się brakiem kolorów się od postawionego po przeciwnej stronie alei Casa Batlló. Casa Milà podobnie jak Casa Batlló charakteryzuje się swoją falistością. Fasada przypominająca wzburzone morze, wykonana została z wapienia. Imponujący jest również dach obiektu z surrealistycznymi kominami, pokrytymi kawałkami ceramiki. Panorama miasta w tym miejscu jest nieprawdopodobnie piękna. Balustrady balkonów natomiast sporządzone były z kłutego żelaza. Zaprojektowane zostały przez Josepa Marię Jujola. Budynek posiada również dwa wewnętrzne dziedzińce – pierwszy okrągły a drugi owalny.

W 1984r. obiekt Casa Milá został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO!

Casa Milá┃La Pedrera (Barcelona)Wewnątrz budynku można zwiedzić poddasze wzbogacone z 270 loków na których wspiera się taras. Godne uwagi są również apartamenty wraz z meblami w stylu początku XX wieku, zaprojektowane także przez Antoniego Gaudíego. Niektóre meble z obiektu można również obejrzeć w Narodowym Muzeum Sztuki Katalonii (Museo Nacional d’Art de Catalunya). W budynku bardzo często można obejrzeć organizowane wystawy, znajduje się również sklepik z pamiątkami oraz Muzeum Gaudiego. Architekt był jedyny w swoim rodzaju, dlatego do dziś turyści odwiedzają takie atrakcje turystyczne w Barcelonie jak Casa Battló, Casa Vicens, Casa Calvet, Sagrada Familia czy Park Güell. Wszystkie z nich zostały zaprojektowane przez mistrza. Dziś La Pedrera należy do instytucji finansowej Caixa Catalunya. Instytucja wspiera ochronę kultury Katalonii i dziedzictwa Gaudíego. Obiekt Casa Milà był jednym z ostatnich prac Antonio Gaudíego, tuż przed całkowitym oddaniem się świątyni Sagrada Familia.


Informacje praktyczne:

Casa Milà┃La Pedrera w Barcelonie – zwiedzanie

Aby uniknąć kolejek i wykluczyć możliwość że bilety wstępu mogą być wyprzedane – kup bilet online.

 Strona internetowa: lapedrera.com

Adres: Passeig de Gràcia, 92 08008 Barcelona

Godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek   09:00 – 18:00

weekendy i święta  10:00 0 14:00

Zarezerwuj hotel w okolicy>>

Booking.com

Znajdź bilety na najlepsze atrakcje turystyczne w Barcelonie!

 


Sezon turystyczny w Hiszpanii trwa praktycznie przez cały rok. Natomiast najwięcej turystów spotkamy oczywiście latem i wczesną jesienią. Zdecydowanie bardziej kameralny i mniej oblegany jest sezon zimowy. Oferta noclegowa w mieście jest bardzo bogata (hotele, hostele, apartamenty). Warto posmakować kuchni hiszpańskiej, której specjalnością kuchni hiszpańskiej są owoce morza i ryby.

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Potrzebny jest zaledwie dowód osobisty lub paszport a walutą obowiązującą w Hiszpanii jest euro (EUR). Ceny noclegów, żywności czy transportu, średnio kształtują się na wyższym poziomie niż w Polsce, porównywalne są do cen w innych krajach Unii Europejskiej gdzie obowiązuje waluta euro (EUR).

 

Zobacz także:

➤  ALHAMBRA (Granada) – perła architektury Islamu!

➤  PLAC HISZPAŃSKI (Sewilla) – Plaza de España!

➤  Castillo de Santa Barbara – zamek w Alicante!

➤  MIASTO SZTUKI I NAUKI (Walencja) – Ciudad de las Arte y las Ciencias!

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here